Zeus Kimdir? Yunan Mitolojisi

Yunan mitoloji Antik Yunan zamanında tanrılar, tanrıçalar ve dünyanın yaratılışını konu alan sözlü bir kültür olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda ele aldığı konular öğretici bir nitelik taşımaktadır. Her ne kadar yunan mitolojisine sözlü bir kültür olarak bakılıyor olsa da o dönem Antik Yunan dininin temelini oluşturmaktadır. Yakın Doğu ve Avrupa gibi pek çok mitolojiyi de etkilemiş olan Yunan mitolojisinde 12 tanrı bulunmaktadır. Bu 12 tanrılardan 4’ü kadın 8’i erkektir ve Olimpos Dağı’nda oturmaktadır. Mitler Olimpos Dağı’ndaki tanrılar ile titanların savaşlarıyla başlamakta,  Olimposluların bu zaferden galip çıkmasıyla sona ermektedir. Kaybeden titanlar ise tanrılar tarafından cezalandırılmaktadır. Mitlerde bu 12 tanrı değişse bile tanrı sayısı asla değişmemekte, her tanrı kendine özgü bir özellik taşımaktadır. Peki, Zeus kimdir? Yunan mitolojisindeki yeri nedir? Ve hangi özelliklere sahiptir.

 



Zeus Kimdir?

Zeus Kimdir?

 

Zeus Yunan mitolojisinde tanrıların babası olarak görülmektedir. Titan soyuna dayanan Kronos ile Rhea’nın oğludur. Efsaneye göre Kronos ortaya atılan bir kehanete inanarak çocuklarını tek tek yemeye başlamıştır. Rhea buna dayanamayarak Zeus’u Kronos’dan kaçırmış ve onun yaşaması için bir fırsat yaratmıştır. Bir süre İda Dağında saklanan Zeus daha sonra babasından intikam almak için eve dönmüş ve kardeşlerini onun karnından çıkarmıştır. Kardeşlerini babasından kurtaran Zes idareyi eline alarak kardeşlerinden birini deniz tanrısı (Poseidon) diğerini ise yer altı tanrısı (Hades) yapmış kendisi de Olimpos Dağını çıkmıştır. Böylece Göklerin ve yerin tanrısı haline gelmiştir.

 



Zeus’un Yunan Mitolojisindeki Yeri ve Özellikleri

Zeus genellikle gök gürültüsü ve şimşeklerle ilişkilendirilmektedir. Bu yüzden de hava tanrısı olarak adlandırılmaktadır. Siyah veya gri sakallı, siyah ve uzun kıvırcık saçlı, uzun boylu ve kaslı bir erkek olarak tasvir edilmektedir. Kız kardeşi Hera ile evli olan Zeus hiçbir zaman sadık bir eş olarak efsanelerde yer bulmamaktadır. Hatta yaşadığı farklı ilişkilerden pek çok tanrı dünyaya gelmektedir. Zeus’un Bilgelik tanrıçası ve adalet tanrıçasıyla olan evliliği sonucunda kader tanrıçaları, Astrea ve doğadaki düzeni sağlayan tanrıçalar dünyaya gelmektedir. Yani Zeus aslında Yunan mitolojisinin temellerini oluşturmaktadır. Zeus genellikle kaygısız ve yüksek sesli gülen bir tanrı olarak tanımlanırken bilgi, merhametli, adil ve öngörülemeyen bir tanrı olarak da nitelendirilmektedir. Öfkesinin bir sonucu olarak hava olayları yaşanmaktadır. Efsanelere göre yıldırım ve şimşeklerin kaynağı Zeus’tur ve bu yüzden de Zeus Yunan mitolojisinde şiddetin ve gücün sembolünü oluşturmaktadır.

 



0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments