Yıldızlar Neden Patlar? – İlginç Bilgiler

Yıldızlar neden patlar? Yaşamakta olduğumuz evrenin içerisinde pek çok muazzam olay yaşanmaktadır. Her gün karşılaştığımız için zihnimizde sıradanlaşmış fakat olağanüstü güzelliklere denk gelmekteyiz. Şüphesiz bu güzelliklerin en etkileyici örneklerinden biri de yıldız patlamalarıdır. Yıldızlar unutulmasın ki insanlar gibi canlıdır, doğar, büyür ve ölürler. Fakat her yıldızın ölümü tabii ki aynı olmamaktadır. Kütlesi küçük olan yıldızlar sessiz bir şekilde evrenin devasa karanlığında yok olurken büyük kütlesi olan yıldızlar eşsiz bir patlama ile varlığını sonlandırırlar. Yıldız patlaması esnasında oluşan enerjinin büyüklüğü, bu olayın daha da muazzam bir hale gelmesini sağlamaktadır. Büyüklüğüne göre hipernova, süpernova gibi isimler ile adlandırılmaktadır.Yıldızlar Nasıl Patlar?

Uzayın derinliklerinde, dünyadan da gözleyebildiğimiz, bazen uzun yıllar süregelen olaylar meydana gelmektedir. Uzay, içerisinde sırlar ile dolu bu muazzam olayların keşfedilmesini bekleyen eşsiz bir yerdir. Şüphesiz  en güzel örneklerinden biri olarak yıldız patlamaları gösterilmektedir. Yıldızların zaman içerisinde hidrojenleri tükenmeye başlamaktadır. Tükenen hidrojen tepkime sonucu helyuma dönüşmekte ve yıldızın çekirdeğinde birikmektedir. Her tepkime sonrasında daha çok enerji ortaya çıkmakta ve yıldız devasa boyutlara ulaşmaktadır. Yıldızın gaz basıncından daha yoğun hale gelmekte olan kütle çekim kuvveti yıldızın patlamasına sebep olmaktadır.

Yıldız Patlaması Dünyaya Zarar Verir Mi?

İnsanlık tarihi açısından her zaman büyük bir merak uyandıran uzay, yapılan araştırmalar ve gözlemler sonucu devasa ve muazzam olayların yaşandığı uçsuz bucaksız bir yer olarak görülmektedir. Şüphesiz uzayda gözlemlenen en dikkat çekici olaylardan biri de yıldız patlamalarıdır. Yıldızlar neden patlar? Gözlemlemesi son derece merak uyandıran ve zevkli olan yıldız patlamaları peki dünyaya zarar veriyor mu? Yıldız patlamalarının dünyaya zarar verebilmesi için patlayan yıldızın dünyaya olan mesafesi önemlidir. 30 ışık yılı ve daha yakın uzaklıkta meydana gelen yıldız patlamaları dünyaya yıkıcı zararlar verebilir hatta yok olmasını sağlayabilir.

Yıldızlar Neden Patlar? Dünyadan Gözlemlenebilir Mi?

Yıldız patlamalarını dünyadan teleskop ya da kayıt cihazları ile gözlemlemek mümkündür. Çıplak gözle gözlemleyebilmek için ise yıldız patlamasının gerçekleştiği uzaklığın belirli bir ışık yılı içerisinde gerçekleşmesi gerekmektedir. Bazı kaynaklarda 1054 yılındaki bir süpernovanın iki yıl sürdüğü ve venüsten daha parlak olduğu belirtilmektedir. Ayrıca dünyadan gözlemlenen yıldız patlamaları, yıldız kaç ışık yılı uzaktaysa o kadar yıl önceki görüntüsüdür. Yani 70 ışık yılı uzaklıktaki bir patlamanın görüntüsü dünyaya 70 yıl sonra görülmektedir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments