Whippet Irkının Bakımı Ve Özellikleri

Whippet, ırkının ortaya çıkış noktası İngiltere’dir. Enerji düzeyi iyi seviyededir ve oldukça fazla egzersiz ihityacı duyar. Çok oyuncu olmamalarına rağmen zamanlarını oyun  oynamakla geçirmekten hoşlanırlar. Başka köpeklerle arası çok iyidir. Kolay sosyalleşir denilebilir.  Evdeki diğer canlılarla da oldukça iyi geçinir. Çocuklarla ise arası mükemmel denilecek seviyede iyidir. Ancak koruma ve bekçilik özellikleri çok düşüktür.Whippet Irkının Karakter Yapısı

Sevecen ve uysal bir karakter yapısı vardır. Oldukça zekidir ancak mükemmel bir itaat seviyesi olamaz. Bu ırktan harika bir itaat beklemek yanlıştır.

Hızlı bir şekilde hareket eden hemen hemen her şeyi kovalama eğilimleri vardır ve bu dürtülerini bastıramazlar. Bu yüzden küçük canlılara karşı dikkatli olunması gerekir. Kovalayıp yakalama dürtüleri her an ortaya çıkabilir. Diğer köpeklere karşı toleranslı bir yapısı vardır. Evdeki kedileri pek umursamaz yada onları rahatsız etmek için bir girişimde bulunmaz. Çocuklarla çok eğlenir ve her zaman arası güzeldir. Çocuklarla anlaşma konusunda en ideal ırklardan birisidir.

Eğitim sürecinde çeşitliliğe yer verilmesi bu ırk için oldukça önemlidir. Eğitim sürecinde oyun ve koşunun yer alması olumlu tepkiler vermesini sağlar. Ancak itaat konusunda sorunları vardır. İtaatkar bir köpek olması pekte mümkün değildir.Bakımı Ve İhtiyaçları

Yoğun bir tüy yapısına sahiptirler. Tüyleri her zaman iyi görünür. Olası pek çok renkleri vardır. En sık görülenleri bej, mavi, mercan kırı, siyah, siyah ve beyazdır. Ölü tüylerinden arınması için ara sıra taranması yeterlidir. Ancak taramayı belir bir düzene oturtup buna uymak en doğrusu olacaktır.  Tartar oluşumunun önüne geçebilmek için bu köpeklere çiğneyebilecekleri bir şeyler vermek gerekir. Tırnaklarının aşırı uzaması durumunda kesilmesi gerekir.

Küçük bir tazı olan bu köpekler, yarışa veya avlanmaya ihtiyaç duyarlar. Çok fazla egzersiz ihtiyaçları vardır ve koşacakları bir alan yaratılmalıdır.

Soğuğa karşı son derece duyarlıdırlar. Hatta kış aylarında kıyafet giydirilmesi tavsiye edilir. Yeterinde egzersiz ihtiyacı karşılandığında ev ortamında yaşayabilir. Ev içerisinde son derece sakindir. Evin küçük bir bahçesi olması bu ırkı mutlu etmeye yetecektir. Mutlaka gerekli egzersiz imkanı tanınmalıdır.

DİĞER KÖPEK IRKLARINI GÖRMEK İÇİN : KÖPEKLER0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments