West Highland Terrier Bakımı Ve Özellikleri

West Highland Terrier, Westie olarak da bilinir ve İskoçya kökenli bir ırktır. Kendisine güveni son derece yerindedir. Biraz hareketli ve yerinde duramayan bir mizacı vardır. Eğitimi oldukça kolay olan bir ırktır. Oyun oynamayı ve sürekli aktif olmayı çok severler. Açık alanlarda serbestçe koşup oynamak bu köpekleri çok mutlu edecektir.West Highland Terrier Irkının Karakter Yapısı

Oldukça gürültülü ve oyun sever bir yapısı vardır. Tetikte ve bağımsız bir bağımsız köpeklerdir. Dışa çok dönüklerdir ve zaman zaman inatçı olabilirler.

Erken yaştan itibaren eğitilmesi gereken bir ırktır. Eğitime yavru döneminden itibaren başlanmalıdır. Diğer köpeklerle baskınlık tartışmasına girmeye ve kedileri kovalamaya gerek dahi duymaz. Çocuklar için oldukça iyi bir oyun arkadaşıdır. Hatta çocuklar için en ideal ırklardan biri denilebilir. Çünkü oyunun şiddetini karşısındaki kişiye göre ayarlayabilir.

Bu köpek ırkı çok özel olmasına rağmen şımarık bir yapıda olabilir. Bu yüzden sıkça terbiye edilmesi gerekir. Eğitim döneminde tutarlı ve sabit olmasını gerekir. Bu özellikleri sağlayabilecek eğitmenlerle çalışılması en mantıklı olanıdır.Bakımı Ve İhtiyaçları

Çift katmanlı bir tüy yapısı vardır. Üst tabakası kaba ve serttir. Astar kürkü ise yumuşak ve kısa tüylü olur. Daima beyaz renginde olurlar. Kürkünün sert olan kısmı iyi korunmalıdır. Bu yüzden çok sık olarak yıkama önerilmez. Köpek kirlendiğinde kirlenen kısım temizlenmeli ve kurutulmalıdır. Ardından iç kısımları düzgünce taranmalıdır. Ölü tüyler yılda en az iki defa temizlenmelidir.

Bu ırk koşmaktan, toplarla oynamaktan veya herhangi bir şekilde zamanını oyunla geçirmekten çok hoşlanırlar. Boyutlarına oranla çok fazla egzersiz ihtiyacı duyarlar. Kaçmaya eğilimleri vardır. O yüzden korunaklı bir bahçede serbest bırakılmalıdır. Kaçıp uzaklaşabileceği alanlarda dikkatli olunması gerekir.

Ev içerisinde çok hareketlidir. Eğer bu göze alınabiliyorsa apartman dairesinde yaşayabilirler. Ancak gerekli egzersiz ihtiyacı her zaman karşılanmalıdır. Ev içindeki çok fazla hareketli yapıları bahçeye olan gereksinimi azaltır. Bu köpekler hem şehir içinde yaşayan hemde şehir dışında yaşayan insanlar için oldukça idealdir. Çünkü her iki yaşamada rahatlıkla uyum sağlayabilirler. Her zaman ilgi görmek hoşlarına gider.

DİĞER KÖPEK IRKLARINI GÖRMEK İÇİN : KÖPEKLER0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments