Un Kurdu Üretimi – Bakımı Nasıl Olmalı ?

Un kurdu özellikle evde egzotik canlılar beslemek isteyenlerin en çok tercih ettiği canlı yemidir. Özellikle kuşlar, kemirgenler tarafından sevilerek tüketilmektedir. Böcekçil olarak beslenen her canlı severek tüketir. Ergin larva (kurt) hali yaklaşık olarak 2.5-3 cm arasındadır. Besin değeri protein açısından oldukça yüksektir. Larva dönemlerinin %47 – %48 civarı protein ve ortalama %48 yağ oranı vardır. Yağlanması kolay olan canlılar için uygun bir yem değildir. Yem olarak genellikle larva halleri kullanılır.Un kurdunun gelişim evresi

Yumurtadan yeni çıkan larvalar 20 gün civarı kabuk değiştirir. Son kabuğunu ise 3 ay sonunda değiştirerek larva evresini tamamen tamamlar. Larva evresinden sonra pupa evresi gelir. Bu evreden 15-20 gün sonra pupalar böcek evresine geçiş yapar. Bu döngünün son evresi böcek evresidir. Pupadan çıktıktan yaklaşık 15-20 gün sonra yumutta vermeye başlarlar ve 3.5 4 aylık ömürleri boyunca yumurta vermeye devam ederler. Yumurtalar 5 ile 20 gün içerisinde açılır ve minik larvalar oluşur. İlk birkaç gün gözle görülmeyecek kadar küçük olurlar. Ancak kısa  bir  süre sonra yataklıkta hareketleri fark edilmeye başlar. Sürelerin uzayıp kısalmasında sıcaklık doğrudan etkilidir.

Beslenmesi

Larvaların doğru beslenebilmesi için karışık besinli yataklıklar hazırlanmalıdır Bunun için kepek, mısır unu, kabuksuz kuş yemleri gibi besinler karıştırılarak yataklık hazırlanabilir. Beyaz un havadan aldığı nem sayesinde mite oluşumuna sebep olduğu için kullanılmamalıdır. Larvaların su ihtiyaçları için elma, havuç, patates, salatalık gibi meyve ve sebzeler verilmelidir. Ancak larvalar koyduğunuz bu besinleri zamanla gömmeye başlayacağı için ertesi gün almalısınız. Dilimlediğiniz meyve ve sebzeleri kabuklu kısmı yataklığa gelecek şekilde yerleştirmelisiniz. Eğer kabuklarını soyduysanız altına folyo koyarak verebilirsiniz. Beslenme aşamasında un kurtlarına verdiğiniz besinler kurtların besleyiciliği açısından oldukça önemlidir. Besinleri eksik verseniz dahi un kurtları yaşayacaktır.  Ancak besin değerleri düşük olacaktır.Uygun Bakım Alanı Seçimi

Un kurdu hiç bir evresinde tırmanamaz, uçamaz ya da zıplayamazlar. Bu nedenle bakım için derin saklama kapları seçilebilir. Üzerini açık bırakmalı ya da üstü sineklik benzeri hava geçiren şeylerle kapatılabilir. Kabın altına yerleştirilecek yataklık en az 5 – 6 cm olmalıdır. Yataklığın boyu da hesaba katılarak bir kap seçilmelidir.

 

Un kurdu Üretimi

 

Kurtlar pupaya dönüşmeye başladıktan sonra ayırmak gerekir. Çünkü pupalar kaçamaz ve zamanla diğer kurtlara yem olurlar. Üretim için en mantıklı olanı 3 ayrı kap hazırlamaktır. Birinci kap larva, ikinci kap pupa, üçüncü kap ise böcekler için. Dönüşüm döngüsü başladıktan sonra pupalar diğer kaba alınmalı ve böcek olana kadar beklenmelidir. Böcek olanlar yine diğer kaba aktarılmalıdır. Üçüncü ve böcek kabına viyoller yerleştirilmelidir. Böcekler hem bu viyollerin üzerinde çiftleşmeyi ve içine yumurtlamayı tercih ederler. Yumurtalar açılmaya başladığında böceklerin olduğu yataklık, larva evresinde olan kurtların olduğu kaba eklenmelidir. Böcekler için ise yeni bir yataklık hazırlanmalıdır.

Un kurdu pupaya dönüşmeye başladıktan sonra ayırılmalıdır, çünkü pupalar kaçamazlar ve bir süre sonra kurtlara yem olurlar. Üretim için en iyi yol 3 ayrı kap hazırlamaktır. Birinci kap kurtlar(Larva) için, ikinci kap ayırılan pupalar için, üçüncü ve son kap ise böcekler için. Döngü başladıktan sonra sırasıyla pupalar toplanıp ayrı bir kaba koyulur, böcek olmaları beklenir ve böcekler yine başka bir kaba alınır. Burada tek fark böcek kabına yumurta viyolleri yerleştirmek olacaktır. Hem üzerlerinde çiftleşmeyi hemde viyollerin içine yumurtlamayı tercih ederler. Yumurtalar açılmaya başladıktan sonra böceklerin olduğu yataklık, kurtların(larva) olduğu kaba eklenir ve böcekler için yeni yataklık hazırlanır ve döngü bu şekilde devam eder.Üretimde sıcaklık en önemli etkendir. Böcek kabı sıcak bir ortamda tutulursa verim ve üreme hızı artar. Un kurtuları oldukça hızlı büyür ve ürer. Zaman zaman üretim kolonisi kontrolden çıkabilir. Bu gibi durumlarda üretim kolonisini kaybetmemek için sıcaklığın daha düşük olduğu bir yere alınmalıdırlar. Böylece üreme yavaşlayacaktır. Buzdolabına koymak etkili bir yöntem olarak görülebilir. Ancak bu aşamada doğru beslenmezler ve besin değerleri düşer. Bu yönteme son çare olarak başvurulmalıdır ve 4-5 gün içerisinde mutlaka 1 gün oda sıcaklığa çıkarılıp yemlenmeli ver geri konulmalıdır.

Yaşanabilecek Problemler

Mite ve küf sorunu ile karışlaşabilirsiniz. Bunun başlıca sebebi nemdir. Özellikle hobiye yeni başlayanlar, kabın üzerini hava almayacak şekilde kapattıkları için kabın içerisinde sıkışan hava nem oluşumuna sebep olur. Nem oluşumu beraberinde mite ve küf problemini getirir. Mite problemini önlemek için beyaz undan kaçınılmalıdır. Problemler yaşanmasının ana nedeni nem olduğu için kabın üstünü açık bırakmak en garanti yöntemdir. Verilen meyve ve sebzeler mutlaka 1 gün sonra alınmalıdır. Ayrıca yataklık ara ara alt kısımlara oluşabilecek neme engel olmak için karıştırılmalıdır. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Fatih
Fatih
2 yıl önce

Baya detaylı olmuş gerçekten işime yaradı