Tylomelania sp orange (Turuncu Poso Rabbit )

Tylomelania sp. orange (Turuncu Poso Rabbit Salyangozu), coğrafi kökeni Endonezya olarak bilinen bir türdür.  Büyük balıklarla birlikte beslenmesi önerilmeyen canlılardır. Kabuklarının sağlıklı gelişimi için kalsiyum desteği sağlanabilir.

Tylomelania sp orange Yaşam Alanı

Kumlu göl tabanlarının içerisinde yaşar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Sert bitkiler kullanılabilir. Akvaryumun her seviyesinde bulunurlar.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada hem etçil hem otçul olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem canlının gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen balıklara karşı genellikle barışçıl tavırlar sergilerler. Kendi türlerine karşı ise barışçıldır. Diğer omurgasız canlılara karşı ise agresiftir.

 

Tylomelania sp orange Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Dişi ve erkek bireyleri vardır. Çift cinsiyetli değillerdir. Üremeleri bir nevi canlı doğurma şeklinde gerçekleşir. Erkek bireyin döllemesi ile yumurtlar gelişir. Yumurtalar gelişimini tamamlayana kadar kuluçka kesesinde kalırlar. Genelde sadece 1 adet olan yumurta bazı durumlarda 2 adet olabilir. Yumurtanın gelişimi tamamlanınca dişi bir kapsül içerisinde bu yumurtayı dışarı atarlar. Bir kaç saniye içerisinde beyaz renkte olan yumurtanın dış yüzeyi erir ve yavru ortaya çıkar.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

27 ile 30 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve canlılar durgunlaşır. Yaklaşık 10  santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 20 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Sert ve yumuşak sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu canlıların yanında beslenecek olan canlınların da mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 7.4 ve 8.6 arasında olmalıdır. Canlıların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Rüzgar
Rüzgar
2 yıl önce

Teşekkürler ❤️