Tropheus sp Red Katete – Cichlid Bakımı

Tropheus sp Red Katete, Tanganyika gölü içerisinde yaşayan bir cichlid türüdür. Doğada kayaların üzerinde yosunları kazıyarak beslenirler. Bu yüzden akvaryum ortamında da bitkisel ağırlıklı beslenmesi gerekir. Bir erkeğe birden fazla dişi düşmesi gereken bir cinstir.  Kendi türüne karşı aşırı agresif olduğu için kalabalık gruplar halinde beslenmesi gerekir. Bir erkeğe birden fazla dişi düşmelidir. Akvaryum mutlaka kayalardan oluşan bir dekor içermelidir. Dişiler mağaralara ihtiyaç duyarlar.

Tropheus sp Red Katete Yaşam Alanı

Kayalık alanlarda yaşarlar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Dip ve orta seviyelerinde yüzerler.



Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada otçul olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem balığın gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen diğer balıklara karşı genellikle orta derecede agresif tavırlar sergilerler. Kendi türlerine karşı ise genelde aşırı agresiftir.

 

Tropheus sp Red Katete Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Doğada bir çok canlıda olduğu gibi bu balıklarda da erkekler dişilerden daha iri yapılıdır. . Erkekler daha büyük bir yapıya sahip olup canlı renklerdedir.

Üreme dişi balığın yumurta dökmesi ve erkek balığın bunları döllemesi ile sağlanır. Ardından dişi yumurtaları tek tek ağzına alarak ağızda kuluçka yapar. Belirli bir süre sonra yavruları serbest bırakır.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

23 ile 27 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve balıklar durgunlaşır. Yaklaşık 15 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden büyük boyutlara sahip 250 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Orta ve sert sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu balıkların yanında beslenecek olan balıklarında mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 8.6 ile 9.1 arasında olmalıdır. Balıkların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.



0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
best CBD Oil
2 yıl önce

This piece of writing will help the internet viewers for creating new website or even a weblog from start to end.|

g
g
1 yıl önce

Hmm it appears like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what
I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your
blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything.
Do you have any helpful hints for beginner blog writers? I’d really appreciate it.