Toy Fox Terrier Irkının Bakımı Ve Özellikleri

Toy Fox Terrier, “Foiler” adındaki ilk kayıtlı Smooth Fox Teriyer’in soyundan gelen bir Amerikan köpeği ırkıdır. Bu köpekler tilkileri daha büyük köpeklerin önüne açık alanlara kovalamak için kullanırlardı. Geceleri tilkilerden ayırt edilebilmesi için beyaz renkte olanlar tercih edilir. Bu köpekler, fiziksel olarak daha kısa ve daha sakin bir mizaca sahip olması için Chihuahua ve Manchester Teriyer gibi ırklarla melezleme yapılmıştır.Toy Fox Terrier Irkının Karakter Yapısı

Dışa dönük bir yapısı vardır. Arkadaş canlısı ve korkusuzdur. Bunların yanında ailesine karşı her zaman sadıktır. Doğası gereği sürekli tetiktedir ve bu yüzden bekçilik görevini çok iyi yaparlar. Oldukça iyi huyludur.  Özellikle ileri yaştaki bireyler için mükemmel bir arkadaştır. Kolayda eğitilebilir. Oyuncaklarla oynamaktan ve sahibinin kucağına çıkmaktan çok keyif alır. Aynı zamanda uzanmakta hoşuna gider. 

Boyutlarından dolayı küçük çocuklara zaman geçirirken dikkatli olunmalıdır. Çünkü küçük çocuklar zarar verici davranışlarda bulunabilirler. Yabancılardan hoşlanmazlar ancak diğer köpekler hızlı bir şekilde kaynaşırlar. Yeterli düzeyde egzersiz yapmadığında ve dikkat çekmek istediğinde havlar ve kazma davranışı gösterir.

Oldukça zeki bir ırktır. Eğitimi oldukça kolaydır ve bir çok hareket öğrenebilir.Bakımı Ve İhtiyaçları

Kısa, düz ve parlak bir tüy yapısına sahiptir. Üç renkli olabilirler. Genellikle vücudu beyaz olur ve kafası renkli olur.

Fazla bakıma ihtiyaç duyan bir kürkü yoktur. Tüy dökümünü azaltmak için ve ölü tüylerden temizlenmesini sağlamak için düzenli bir şekilde taranmalıdır. Yalnızca gerekli görüldüğü durumlarda yıkanması gerekir. Dış ortamda yaşama çokta uygun bir ırk değildir. Yumuşak bir  yatağa ihtiyaç duyar ve soğuğa karşı her zaman hassastır. Hatta bu köpek ırkına sahip olanlar köpeklerini serin havada dışarı çıkarırken kıyafet giydirmektedir. Kulak kapatıcı da kullanılabilir.

Sıradan egzersizlerre ihtiyaç duyarlar. Egzersiz ihtiyacının çoğunu ev içerisinde koşarak karşılayabilir. Oyuncakları ile vakit geçirmekten ve sahipleri ile oyun oynamaktan hoşlanırlar. Apartman yaşamı için ideal ırklardan birisidir. Bu köpekler egzersiz ihtiyaçları ev içerisinde karşılanabildiği için ve çok zor bakım koşulları olmadığı için apartmanda rahatlıkla yaşayabilirler.

DİĞER KÖPEK IRKLARINA GÖZ ATMAYI UNUTMAYIN : KÖPEKLER0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments