Toplum Psikolojisini Neler Etkiler?

Toplumda dış faktörler insanın iç faktörü üzerinde etki gösterir. Bu nedenle toplumda yaşanan aksaklıklar bireylerin davranışlarını ve psikolojilerini de etkilemektedir. Yaşanan olumsuz olaylar toplumda yer alan insanlar üzerinde olumlu veya olumsuz etki gösterdiğinde toplum psikoloji ortaya çıkar.  Toplum psikolojisi olumsuz etkilendiğinde insanlarda duygu bozuklukları, dikkat bozuklukları, yalnızlığa yönelimler, sosyal fobiler, insanlarda kişilik ve gelişimlerinde gerilemeler meydana gelmektedir. Toplum Psikolojisini Neler Etkiler? sorusunun cevabı şunlardır:

1)Toplum Psikolojisini Neler Etkiler? – Salgın Hastalıklar

Toplum Psikolojisini Neler Etkiler?

Yüzyıllardır dünyada ve ülkemizde belli aralıklarla salgın hastalıklar yaşanmıştır ve yaşanmaktadır. Böyle durumlarda hastalığa çözüm bulunana kadar toplum psikoloji derinden sarsılmaktadır. Çünkü bir yandan hastalığa çözüm aranırken bir yandan da hastalıklar can kaybına neden olmaktadır. Ölümle karşılaşma riski olan toplum bireyleri sürekli korku ve tedirginlik yaşar ve bir süre sonra toplum içinde bulunan düzende bozulmalar meydana gelmektedir.

2) Gelişen Teknoloji ve Toplum Psikolojisi

Toplumsal Psikolojiyi Neler Etkiler?

Toplum Psikolojisini Neler Etkiler? sorusuna cevap olarak gelişen teknolojiyi de söyleyebiliriz. Sürekli olarak gelişen ve gelişmekte olan teknoloji, toplum psikolojisini derinden sarsmaktadır. Çünkü birey gün içerisinde birden çok teknolojik etmenlerle karşı karşıya gelmektedir. Yaşanılan bu durumlarda bireyler gelişmelere ayak uydurmak isterken farkında olmadan toplum içinde yalnızlık yaşamaya başlar. Bazı durumlara alışamadığını fark eder ve bireyde sosyal fobi , duygu- durum bozuklukları meydana gelir. Bu durum dışında teknolojiyi fazla benimseyen toplumlarda bağımlılıklardan kaynaklanan adhd durumları ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında toplum içerisinde iletişim kopuklukları yaşanırken aile içi şiddet ve toplum içi şiddetlerde artış göstermektedir.

 

3) Doğal Afetler

Dünyanın oluşumu başladıktan hemen sonra doğal afetler de yaşanmaya başlamıştır. İlk zamanlarda buzullaşma olmuştur daha sonra depremler, seller, heyelanlar, topraklarda kuraklaşmalar meydana gelmiştir. Günümüzde de etkisini hala sürdürmektedirler. Toplum psikolojisi bu doğal afetler sonucunda çok fazla etkilenmektedir. Çünkü insanların yaşam alanları zarar gördüğü için insanlar doğal afetler sonunda çeşitli travmalar yaşar. Büyük oranda can ve mal kayıpları bireylerde şok yaratmaktadır. Birkaç gün süren bu şok etkisi sonucunda toplumda panik atak durumları gözlemlenir. Toparlanma dönemlerinde ise bireylerde uyku bozuklukları yaşanmaktadır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments