Tibetan Terrier Irkının Bakımı Ve Özellikleri

Tibetan Terrier ırkının kökeni Tibet’tir. Enerji düzeyi olarak orta seviyede bir köpek ırkıdır. Buna bağlı olarak orta derecede egzersize ihtiyaç duyarlar. İyi birer oyuncu olmalarına rağmen diğer köpeklerle pekte iyi anlaştıkları söylenemez. Evde beslenen diğer hayvanlarla iyi anlaşması içinde doğru sosyalleşme gerekir. Yabancılara karşı temkinlidir. Nispeten iyi koruma özelliğine sahiptirler.Tibetan Terrier Irkının Karakter Yapısı

Cesur ve uysal bir karakter yapısı vardır. Sahibine karşı sadıktır ve oldukça zeki bir ırktır. Yabancılara karşı her zaman dikkatli olurlar ve yalnız kalmak hoşlarına gitmez. Sürekli iletişim halinde olmaktan hoşlanırlar. Bu yönlerine dikkat edilmelidir. Çünkü uzun süre yalnız kaldıklarında mutsuz olacaklardır. Mutsuz bir ruh haline bürünmeleri farklı problemler yaratabilir. 

Doğru sosyalleşme sağlandığında bu köpekler evde beslenen diğer hayvanlarla oldukça iyi anlaşırlar. Bu yüzden yavru döneminden itibaren sosyalleşme önemlidir. Nerede durulmasını gerektiğini ve ne zaman yalnız bırakılması gerektiğini bildikleri sürece çocuklarla da iyi ilişkiler kurar. Diğer köpeklere karşı baskınlık davranışları görülebilir.

Eğitimde sahibinin ses tonuna karşı bir hayli hassaslık gösterir. Bu yüzden eğitim sürecinde sakin bir yaklaşım önemlidir.Bakımı Ve İhtiyaçları

Uzun ve gösterişli bir tüy yapısına sahiptir. Düz yada kıvrımlı bir üst tabakaya sahiptir. Astar kürkü yünlü bir şekildedir ve yoğundur.  Tüylerin birbirine dolanmaması ve ölü tüylerin ortadan kaldırılması için günlük olarak tarama ihtiyacı vardır. Ayak tabanındaki tüylerin çok uzaması durumunda bu tüylerin kırpılması gerekir. Kulak temizliği oldukça önemlidir ve özenli bir şekilde kontrol edilmelidir. 

Asla bitmek bilmeyen bir enerjileri vardır. Yakalama oyunlarından ve çeviklik içeren egzersizlerden oldukça keyif alırlar. Bu ihtiyaçları göz önünde bulundurularak egzersiz programı hazırlanmalıdır. Günlük olarak egzersiz ihtiyacı giderilmeli ve fazla enerjisini atması sağlanmalıdır. Bu köpeğin enerjisi yüksel olduğundan dolayı bunu karşılayacak kimselerin bu köpeği sahiplenmesi önerilir.

Yeterli derecede egzersiz yaptırıldığında apartman dairesinde yaşayabilir. Ev ortamında çok aktif köpekler değildir. Orta derecede bir bahçeye ihtiyaç duyarlar. Enerji oranı yüksek olduğundan dolayı bahçeli evler daha çok tavsiye edilir. Enerjisini atabilmeleri mutlulukları açısından önemlidir.

DİĞER KÖPEK IRKLARINA GÖZ ATMAYI UNUTMAYIN : KÖPEKLER0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments