Tibet Mastiff Irkının Bakımı Ve Özellikleri

Tibet Mastiff, Do-Khyı ve Tsang-khyi olarak da bilinir. Çin köpeklerinden türemiş antik bir ırk olarak bilinir. Saint Bernard, Newfoundland, Pug  ve bir kaç türün daha atası olduğu düşülmektedir. Köyleri ve sürüleri korumak amacı ile kullanmıştır. Marko Polo, Asya seyahatlerinden  birinde gördüğü bu köpekleri çok uzun boylu ve gür sesli olarak tanımlamıştır. 1847 yılına kadar bu ırk Tibet’te bilinmemekteydi. Çin istilası yüzünden 1959 da kendi ülkesinde nesli tükenme tehlikesi geçirmiştir.Tibet Mastiff Irkının Karakter Yapısı

Yabancılara karşı son derce temkinli bir yapıları vardır. Çocuklarla arası iyidir ancak onları tanıyor olması gerekir. Ailesindeki çocukları diğer çocuklara karşı korumayı kendisine görev edinebilir. Doğru ve düzenli sosyalleştirme gerektirir. Ancak doğru sosyalleşme sağlandığında diğer köpekler ve evde beslenen havanlarla iyi geçinecektir.

Sakin ve asil bir karakteri vardır. Kendine güvenir. Doğasındaki bekçilik iç güdülerinden dolayı zaman zaman inatçı ve dominant bir yapıya bürünebilirler. Doğrudan Tibetli olanlarda daha saldırgan tavırlar gözlemlenir. Batıda olanlar ise nispeten daha itaatkardır. Çok iyi bir bekçi köpeğidir ve çok sık havlama davranışı gösterir.

Eğitim sürecinde sert olunması eğitimi benimsememesini sağlar. Bu yüzden eğitim sürecinde bu köpeklere sevgi ve saygı ile yaklaşılmalıdır. İtaat eğitimi yavru döneminden itibaren verilmelidir.Bakımı Ve İhtiyaçları

Uzun ve kalın bir tüy yapısına sahiptir. Tüylerinin alt katmanı da kalındır. Açık kahverengi, gri yada siyah olabilirler. Yılda sadece bir defa tüy dökerler. Bu yüzden alerjisi olanlar içinde uygun bir ırk olarak görülebilir.

Özellikle popo ve kuyruk kısmı özenli olacak şekilde, en az haftada bir defa fırçalanması gerekir. Tüy dökme döneminde ise bu tarama sıklığı günde bir kere olacak şekilde düzenlenmelidir.

Orta derecede egzersiz ihtiyaçları vardır. Ancak uzun süre evde kapalı kaldığı zaman biraz saldırgan davranışlar sergileyebilir. Yavru döneminde çok fazla ve uzun egzersizlere zorlanmamalıdır. Kemik gelişimi ve kilo alması için için enerjiye ihtiyaç duyar. Sıcak havalara dayanamaz ve sıcaktan hiç hoşlanmaz.

Apartman dairesi için uygun bir ırk değildir. Kırsal alanlarda kendini daha rahat hisseder.

DİĞER KÖPEK IRKLARINI ZİYARET ETMEYİ UNUTMAYIN ! : KÖPEKLER0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments