Theodoxus altenai – Bakımı Ve Üretimi

Theodoxus altenai, coğrafi kökeni Türkiye olarak bilinen bir türdür.  Doğada çok çeşitli renkleri vardır.Büyük balıklarla birlikte beslenmesi önerilmeyen canlılardır. Kabuklarının sağlıklı gelişimi için kalsiyum desteği sağlanabilir. Oldukça iyi bir yosun yiyicidir. Bu yüzden bitkili akvaryumlarda kullanılabilir.

Theodoxus altenai Yaşam Alanı

Yavaş akan sığ suların içerisinde yaşar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Sert bitkiler kullanılabilir. Akvaryumun her seviyesinde bulunurlar.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada otçul olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem canlının gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen balıklara karşı genellikle barışçıl tavırlar sergilerler. Kendi türlerine karşı ise barışçıldır. Diğer omurgasız canlılara karşı ise agresiftir.

 

Theodoxus altenai Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Net bir cinsiyet ayırımı yoktur. Dışarıdan bakıldığı zaman bu canlınların cinsiyetleri belirlenemez.

Üreme çiftleşmeden hemen sonra dişi salyangozun su seviyesinde bulduğu bir bir nesnenin üzerine yapışkan  yumurtaları bırakması ile gerçekleşir. Netire salyangozlarına benzer bir üreme yapıları vardır. Ancak nerite salyangozlarına göre çok daha kolay yavru verebilirler. Yetişkin boyutlara ulaşan bir birey ortalama 50 civarı yumurtayı düz bir yüzeye yapıştırır.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

5 ile 25 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve canlılar durgunlaşır. Yaklaşık 9 – 8 milimetre boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 20 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Sert ve çok sert sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu canlıların yanında beslenecek olan canlınların da mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 6.5 ve 7.5 arasında olmalıdır. Canlıların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Rüzgar
Rüzgar
2 yıl önce

Muhteşem 👍🏼