Telmatochromis dhonti – Cichlid Bakımı

Telmatochromis dhonti, Tanganyika gölü içerisinde yaşayan orta boyutlu cichlidlerden biridir. Dişi yumurtaları korurken erkek balık bölgesini savunur. Özellikle erkek balık bölgesini savunurken aşırı agresif olur. Akvaryum arkadaşları dikkatli seçilmelidir. Ancak en sağlıklı olanı çift olarak beslemektir. Çift olarak bakıldıklarında hem daha az agresif olacaklar hemde yavrularını daha stressiz bir şekilde büyüteceklerdir.  Aynı zamanda çift olarak bakılmaları yavru verimi arttırır.

Telmatochromis dhonti Yaşam Alanı

Tortu içermeyen kayalık alanlarda yaşarlar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Dip ve orta seviyelerinde yüzerler.



Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada etçil olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem balığın gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen diğer balıklara kendi bölgelerine girdiklerinde aşırı agresif tavırlar sergilerler. Kendi türlerine ise üreme dönemleri de dahil olmak üzere aşırı agresif

Telmatochromis dhonti Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Doğada bir çok canlıda olduğu gibi bu balıklarda da erkekler dişilerden daha iri yapılıdır. . Erkekler daha büyük bir yapıya sahip olup canlı renklerdedir.

Üreme dişi balığın yumurta dökmesi ve erkek balığın bunları döllemesi ile sağlanır. Boş kovuklarda yumurtalarını korurlar.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

24 ile 26 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve balıklar durgunlaşır. Yaklaşık 12 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden büyük boyutlara sahip 300 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Orta ve sert sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu balıkların yanında beslenecek olan balıklarında mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 8.5 ile 9.0 arasında olmalıdır. Balıkların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.



0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments