Taze Fasulye Nasıl Saklanır?

Taze fasulye bir baklagil türü olup ekimi Ekim ayında yapılır. Birçok şekilde kullanımı vardır. Saklanarak daha sonra da tüketilebilir. Taze fasulye yakın zaman diliminde yenilecekse normal dolapta saklanmalıdır ama daha ileri zamanlar için alınıyorsa yani kışa hazırlık için alınmışsa buzlukta saklanmalıdır. Dolabın normal bölümünde 3-4 gün aralığında yıkamadan koyulup ve sebze-meyve yerinde saklanması sebzenin ömrünün uzaması ve tazeliğini korumasına yardımcı olabilir. Kışa hazırlık süreçlerinde buzluğa koymak için hazırlanan taze fasulyeler için değişik yöntemler vardır.Taze Fasulye Nasıl Saklanır?

Taze fasulye kış hazırlıkları için yapıldığın domatesli ya da domatessiz şekilde konulabilir, isteğe göre çiğ, kavrulmuş ya da haşlanmış olarak konulur. Konulacak poşetlerin mutlaka havası alınmış olmalıdır.  Vakumlama sebzeler için yıl boyu güvenli kalıcılık sağlar.

Çiğ olarak Taze Fasulyeyi Saklama Yöntemleri

Dolaba koyulacağı zaman buzdolabı poşeti ya da özel olarak yapılmış kilitli poşetlerle de konulabilir. Saklamak istediğiniz taze fasulyeyi daha sonra pişeceği zaman ne kadar büyüklükte olmasını istiyorsanız öyle koyunuz daha sonra kesmek için çözülmesini beklediğinizde fasulye ateş gördüğünde su gibi erimeye başlar ya da koku yapabilir. Dilinen fasulyeleri seçeceğiniz poşete istediğiniz kadar direkt koyun, koyduktan sonra havasını aldırarak bağlayınız. Pişirmek istediğiniz zaman derin dondurucudan çıkardığınızda çok bekletmeden pişirmelisiniz.

Haşlama (Şoklama) Yöntemi Saklama

Çoğu kişi tarafından tercih edilen ve vitamin kaybının en az olduğu yöntemdir. İster domates ile beraber istenirse domates koymadan da konulabilir. İstediğiniz büyüklükteki fasulyeyi kaynar su dolu tencereye atarak yumuşayana kadar bekleyiniz oradan çıkardığınızda soğuk buzlu suya atınız 2-3 kadar beklettiğiniz fasulyeyi daha sonra poşetlere doldurabilirsiniz. Paketleme aşamasında paketin içine doğranmış domatesleri ilave ederek koyabilirsiniz, domateslere herhangi bir işlem yapılmamaktadır.  Yine yiyeceğiniz zaman çözülmesini beklerseniz pişirme aşamasında erime yapabilir.
Kavurma Yöntemi

Daha önceden haşlanmış taze fasulyelerden yapılır. Küp küp doğranmış soğanı yağda kavurunuz üzerinde haşlanmış fasulyeleri ekleyerek 10 dakika kavurunuz dilediğiniz kadar tuz ve baharat ekleyerek paketleyeniz. Pişeceği zaman çözülmesini beklemeden pişiriniz. Domates ile kavurmak isterseniz; domateslerin kabuklarını soyarak ister rende isterseniz ince olarak doğranmış domatesleri ocağa atınız üzerinde fasulyelerinizi koyarak fasulyelerin rengi değişene kadar bekletiniz. Rengi değiştikten sonra ocağın altını kapatabilirsiniz, soğuyunca poşetleyerek dolaba atabilirsiniz.

Konserve Olarak Hazırlama

Buzdolabında yer kalmadığı zaman uygulanacak yöntem olarak kullanılan konserve taze fasulyede uzun süre saklamanızı sağlar. İsteğe göre biber ve domateste eklenebilir. Kısık ateşte biber ile taze  fasulyeyi, taze fasulyenin rengi dönene kadar tencere kapağı kapalı bekleyiniz daha sonra üzerine doğranmış domates ekleyerek domatesler eriyene kadar bekleyiniz. Domatesler eriyince sıcak olarak cam kavanozlara sıkıca kapatıp ters çeviriniz. Soğuyunca düze çevirip dilediğiniz yere koyabilirsiniz.

Kısa Süreli Saklama

Kısa süreli mevsiminde aldığınız ve hemen tüketeceğiniz taze fasulyeler için dolabınızın sebzeler için ayrılmış bölümünde kuru olarak saklayabilirsiniz. Tazeliğinin 3-4 güne kadar korur.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments