Sukulent Üretimi – En kolay yöntem ( Yapraktan )

Sukulent üretimi çiçek severlerin her zaman yapmaktan keyif aldığı bir hobidir. Yetişkin bir sukulentin yapraklarından üretilen bebek sukulentler hem sevimlilikleriyle hemde günden güne izlenen gelişimleriyle oldukça keyif vericilerdir. Kaktüs familyasından gelen bu tür bakımı kolay bitkiler sınıfında yer almaktadır. Eğer yetişkin bir sukulente sahipseniz yapraklarından yeni bitkiler üretmeniz oldukça kolay. Peki ama nasıl ?

Yapraktan Çoğaltma Nasıl Yapılır ?

Yapraktan çoğaltma yetişkin bir sukulent bitkisinin yaprağını kök kısmından ayırmaktır. Ancak bu işlem yapılırken dikkat edilmesi noktalar vardır. Bunlardan ilki yaprak bitkiden ayrılırken bitkinin kök kısmına zarar vermemektir. Yaprağı tutup hafif hafif sağa sola oynattığınızda yetişkin yaprak kendiliğinden elinize gelecektir. Eğer yaprak kopmakta zorlanıyorsa o yaprağı zorlamadan diğer yaprakları denemek gerekir. Yaprak kökün tam birleşim noktasından ayrılmalıdır ve yaprak parçaları kök üzerinde kalmamalıdır. Yaprak kısmının tamamen pürüzsüz bir şekilde ayrılmasına dikkat edilmelidir.Yaprak Ayrıldıktan Sonra Ne Yapmak Gerekir ?

Bitkiden ayrılan yaprak 2 gün boyunca bir kağıt üzerinde kendi haline bırakılmalıdır. Bu sayede kökünden ayrılan yaprağın kopan kısımdaki yaralar kuruyacak ve iyileşecektir. Bu beklemeyi yapmadan çoğaltma aşamasına geçmek bitkinin açık yaralarından hastalık kapmasına sebep olabilir. 2 gün bekledikten sonra bitkiden alınan yaprak sukuletlere uyumlu bir toprakla dolu ince saksı ya da bir kap içerisinde toprağın üzerine yatırılmalıdır. Yatırdığımız yaprak hem toprağa alışsın ve biraz suya hasret kalsın diye 1-2 gün kadar herhangi bir sulama yapılmamalıdır. 2 gün sonra fısfıs ile sulanabilir. Bu işlem toprak kurudukça (2 günde 1 kez) uygulanmalıdır. Normal koşullarda sukulent bitkisinin yapraklarının sulanması iyi değildir, fakat sukulent üretimi aşamasında yaprakların ıslanması problem yaratmaz. Yetişmiş sukulentler mutlaka kökünden sulanmalıdır.

 

Köklendikten Sonra Dikim İşlemi Nasıl Yapılmalıdır ?

Tüm işlemler doğru bir şekilde yapıldıysa ortalama 15-20 gün içerisinde yaprak ilk filizlerini verecektir. Bu filizler biraz büyüyüp kök geliştirene kadar beklenmelidir. Uygun boyuta geldiği gözlemlendiğinde ve hayatına kendi başına devam edebileceğinden emin olunduğunda anaç bitkiden gelen yaprak kesilerek ya da dikkatli bir şekilde koparılarak alınabilir. Yeterli kök gelişiminden sonra sukulent boyutuna göre uygun ve delikli bir saksıya ekilebilir. Toprağı kurumadan asla sulanmamalıdır. Aksi takdirde bebek sukulet aşırı sulamadan çürüyecektir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments