Sukulent Bakımı Nasıl Yapılır ? Sukulent Nedir ?

Sukulent günümüzde bir çok süs eşyasında kullanıldığı gibi bitki hobicilerininde gözdesidir. Kaktüs familyasına asit bir bitki olan sukuletler teraslarda, bahçelerde, teararyumalarda şık durmasının yanı sıra kolaylıkla yetişebilir. Farklı renklere ve büyüklüklere sahip olan sukuletler göz alıcı renkleri ve benzersiz şekilleri ile bitki sevenlerin her zaman dikkatini çekmektedir. Uzun süre susuz yaşayabilme potansiyeli sayesinde de bakımı oldukça kolaydır.

Saksılarda kolayca yetişebilir. Değişik renkleri sayesinde bir saksıya birden fazla ekmek evlerde hoş bir görünüm sağlar. Bakımı son derece zahmetsiz bir bitki olduğu için her yerde ve koşulda kolaylıkla büyüyebilir.Sukulent Bakımı Nasıl Yapılır ?

Sıcak iklim bitkisi olan sukulentler, ilkbahar ve yaz aylarında gelişimini tamamlar. Soğuğa karşı son derece hassas olan bitkinin kış aylarında 20-30 günde bir sulanması gerekir. İçerisinde barındırdığı su miktarı ile fazla sulama gerektirmeyen bu sevimli bitkiler evde en rahat yetiştirilebilen bitkilerdendir. Ayrıca bahçe ortamında ve saksıda yetişen bitki, doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymayan bir yapıya sahiptir. Sürekli güneş ışığına maruz kaldığında sararma ihtimali vardır. Doğrudan güneş altında bırakmak yerine aydınlık veya yarı aydınlık yetiştirilmelidir. Böylr ortamlarda daha canlı renklere sahip olacaklardır. Her bitki gibi sukuletlerde fazla sulanmada çürüyecektir. Kaktüs familyasından geldiği için sadece yapraklarının ıslatılması bile bitkinin su ihtiyacını karışılamasına yetecektir.Sukulet Nasıl Ekilir ?

Radyasyon toplama özelliğine sahip olan bu bitki, evinize ayrı bir şıklık kazandıracaktır. Sukulent ekimi oldukça kolaydır. Sukulentin boyutuna göre uygun olarak seçilen bir saksı hafif yumuşak bir toprakla doldurulur. Toprağın geçirgen ve iri taneli yüksek çakıllı olması önemlidir. Ayrıca saksıda mutlaka drenaj delikleri bulunmalıdır. Bitkinin hava alması durumunda formu bozulacağı için bütün alanların toprakla doldurulması oldukça önemlidir. Yaklaşık iki haftada kök salan sukulentleri, haftada bir kez az miktarda sulamak gelişimi için yeterli olacaktır. 16-18 derecelik bir ortamda rahatlıkla büyürler.

Sukulent Nasıl Çoğaltılır ?

Sukulentler pek çok yöntemle çoğaltılabilir. Yapraklar, kökleri ayırma, tohumlar gibi yöntemlerle çoğaltılabilen bu bitkiler, kolaylıkla yeniden filizlenir. Tohum yöntemi ile çoğaltılacak olan sukuletler için en uygun zaman kış sonudur. Kökten ayırma yöntemi ise ilkbahar aylarında ve oda sıcaklığında bir ortamda gerçekleştirilebilir.

Yaprak yönteminde ise sağlam bir yaprağı gövdeden alarak toprağın üzerine bırakmak ve uygun bir şekilde hava almasını sağlamak yeterlidir. Altı delik saksılarda ya da çakıl taşlı cam fanuslarda yetiştirilebilen bitki farklı unsurlarla (yosun, taş, ponza, ağaç kabukları) ile bir araya getirilerek şık bir dekorasyon malzemesi olarak kullanılabilir. Bitkinin toprağının hemen üzerine koyulacak volkanik taşlar nem artışını azaltarak yaparklarda oluşabilecek mantarları engeller 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
kayısı kurusu
kayısı kurusu
2 yıl önce

Sukulentlerim için çok işime yaradı. Sukulent türleriyle ilgili bilgiler eklerseniz de çok iyi olur.