Sphaerichthys acrostoma – Bakımı Ve Üretimi

Sphaerichthys acrostoma , coğrafi kökeni  Endonezya olarak bilinen bir türdür.  Bol bitkili akvaryumlarda rahatlıkla bakılabilir. Hatta bol bitki bulunması bu balıklar için daha sağlıklıdır. Dişilerin karın bölgesinde dikey çizgiler bulunur. Sağlıklı ve formda kalmaları için diyetlerinden canlı yemler eksik edilmemelidir.

Sphaerichthys acrostoma Yaşam Alanı

Hızlı akan ve kahverengi sularda yaşarlar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Bitki kullanılabilir. Taban ve orta seviyelerinde yüzerler.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada etçil olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem balığın gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen diğer balıklara karşı genellikle barışçıl tavırlar sergilerler. Kendi türlerine karşı ise genelde barışçıldır .

 

Sphaerichthys acrostoma Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Doğada bir çok canlıda olduğu gibi bu balıklarda da erkekler dişilerden daha iri yapılıdır. Erkekler daha büyük bir yapıya sahip olup canlı renklerdedir. Erkeklerde yatay dişilerde ise dikey çizgiler bulunur.

Üreme dişi balığın yumurta dökmesi ve erkek balığın bunları döllemesi ile sağlanır. Ardından erkek balık yumurtaları ağızda kuluçka yapar. Belirli bir gün geçtiğinde yumurtlar çatlat ve serbest yüzüşe geçerler.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

22 ile 28 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve balıklar durgunlaşır. Yaklaşık 7.5 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 60 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Çok  ve yumuşak sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu balıkların yanında beslenecek olan balıklarında mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 5.0 ile 6.5 arasında olmalıdır. Balıkların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments