Sosyolog Kimdir? Ne İş Yapar?

Toplumu ve toplum içerisindeki insanların yaşayışını inceleyen pek çok bilim dalı vardır. Tarih, coğrafya, antropoloji ve sosyoloji bu bilim dallarından bazılarıdır. Toplumların incelenmesi toplumsal olgu ve olayların anlaşılabilir olması için önemlidir. Bu yüzden sosyal bilimler olarak da adlandırılan bu bilim dalları günden güne daha da değer kazanmaktadır. Bu bağlamda sosyoloji insan eylemlerini tanımlamak ve anlamlandırmak amacıyla kurulmuş olan sosyal bilim disiplinlerinden birisidir. İnsan eylemlerine yönelik tanımlamaları yaparken incelediği toplumun geçmişinden de yararlanan sosyoloji diğer sosyal bilim dallarıyla işbirliği içerisinde bulunmaktadır. Aynı zamanda insan eylemleri üzerindeki incelemelerini bireysel eylemlerden ziyade kolektif eylemler çerçevesinde değerlendirmektedir. Peki sosyoloji bilimiyle ilgilenen kişiler hangi unvanı kullanmaktadır? Bu kişilere nasıl hitap edilmektedir ve sosyolog ne iş yapmaktadır?

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Sosyolog Kimdir?

 

 Sosyal bilim dallarından birisi olan sosyoloji bölümü mezunu kişiler sosyolog unvanı kazanmaktadır. Sosyologlar; bireylerin, grupların, kurumların ve sosyal örgütlerin davranış biçimlerini tanımlayan ve inceleyen kişilerdir. Tüm bu gruplara yönelik incelemeleri elde ettiği veriler doğrultusunda yapmaktadır. Toplumsal alan içerisinden veri elde etmeye çalışan sosyologlar mülakat, anket ve röportaj gibi tekniklerden yararlanmakta elde ettiği verileri raporlar ve makaleler aracılığıyla sunmaktadır. Sosyologlar kimi zamanlarda ise incelemek istediği grubu daha yakından tanımak için grup içerisine dahil olmakta ve bu şekilde incelemeleri birebir yaşayarak gerçekleştirmektedir.

Sosyologlar Ne İş Yapar?

 Sosyologlar bazı kamu kuruluşlarında çalışmakla birlikte üniversitelerde de görev alabilmektedir. Bunların yanı sıra sosyologların çalıştığı farklı alanlarda vardır. Özel araştırma kurumları, şirketler, bazı reklam kuruluşları, bankalar ve hastaneler bünyesinde çalıştırmak için sosyolog arayabilmektedir. Peki sosyologlar ne iş yapmaktadır? Toplumsal olgu ve olayları incelemek için araştırmalar yapmak, anket ve kaynak taramasına yönelik veri toplamak, topladığı verilerin analizlerini yapmak, makale ve rapor gibi bulgulara dayalı yayınlar paylaşmak, problemlerin tanımlanması, ilerlemesi ve değişimleri üzerinde incelemeler yapmak sosyologların temel görevleri arasında yer almaktadır. Bunların yanı sıra sosyal, ekonomik ve kültürel araştırma teknikleri geliştirerek bu alanlara yönelik her türlü gözlemde bulunmak, yaptığı çalışmalarda diğer sosyologlarla iş birliği içerisinde bulunmak da sosyologların görevleri arasındadır.

 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments