Siyam Kedisi Bakımı Ve Özellikleri

Siyam kedisi, Siyam kralının efsanevi kedisi olarak bilinmektedir. Kralın bu ırka değer vermesinin sebebi sadece güzelliği değildir. Aynı zamanda bu kediler harika bir şekilde bekçilik görevi yapmaktadırlar. Bu durum kralın o kadar dikkatini çekmiştir ki tahtın etrafını çevreleyen sütunların her birine birer tane yerleştirmiştir. Tehlikeli bir durumda krala zarar vermek isteyenin üzerine bu kediler atlıyordu. O yükseklikten atlamanın etkisi ile kişi ya yere düşüyor yada yüzü çizikler içerisinde kalıyordu. Bunun bir efsane mi yoksa gerçek mi olduğu tam olarak bilinmemektedir. Alman kaşif Peter SimonPallas Hazar Denizi’ni keşfettiği sırada not aldığı kedilerin yine bu ırk olduğu düşünülmektedir. Avrupa’da görülen bu ırka ait ilk kediler  Siyam Diyarı Kralı tarafından baş konsolosluğa hediye olarak verilenlerdir. 

Siyam Kedisi Karakter Yapısı

Eşsiz görüntüsü ve sıcakkanlı bir yapısı vardır. Etrafındakilerden her zaman ilgi bekler. İstediği ilginin karşılanması gerekir.

Bu kadar eşsiz görünmelerinin yanında oldukça zekidirler. Tasma ile yürümesi için eğitilebilir. Akıllı olmaları her numarayı kolaylıkla yapabilecekleri anlamına gelmese de farklarını hissettirirler. Kendilerine göre istek ve beklentileri oluşabilir. Bunlara dikkat edilmelidir.

Evde oldukça uyumludurlar ve çocuklarla da arası güzeldir. Sıkıldığı ortamlarda çok fazla bulunmazlar. Eğer bir ortamdan sıkılmışlarsa yer değiştirmek yada başka bir ortama geçmek isteyeceklerdir.Vücut Ve Tüy Yapısı

Orta ölçülere sahip bir kedidir ve bedeni kaslı bir yapıya sahiptir. Boynu, bacakları ve kuyruğu uzun yapıdadır. Uzun ve dikdörtgen bir başa sahiptir. Uzun kulakları ise bu dikdörtgeni tamamlar yapıdadır. Burnu gibi bacakları da uzun ve incedir. Kuyrukta uç kısmına doğru incelir.

Parlak mavi ve badem şeklini almış gözleri vardır. Tüyleri kısa ve parlak yapıdadır. Bu kedilerin vücudunun belirli yerlerinde renkleri koyulaşabilir. Bu koyulaşma ile gözleri uyumludur. Kulak, kuyruk ve ayak renkleri vücudunun renginden farklıdır. Yüz kısmı da koyu tonlara sahiptir. Yüzündeki maske yavru döneminde daha küçüktür.Bakımı Ve İhtiyaçları

 

Tüyleri çok fazla bakım gerektirmez. Ancak düzenli aralıklara tarama yapılması hem ölü tüylerden arınmasını hemde rahatlamasını sağlar. Tarama yapmak bu kedilerinde çok hoşuna gider.

Kaslı ve uzun vücut yapısından dolayı kilo alması halinde hemen belli olur. Bir gün bile fazla öğün tüketse karnındaki şişlikten hemen anlaşılabilir. Beslenmesi mutlaka kontrol altında tutulmalıdır. Bacaklarının yapısında  dolayı kilobu bir vücudu taşıması zarar vericidir. Yükseğe tırmanmayı ve zıplamayı fazlasıyla severler. Bunu gerçekleştirebilecekleri alanlara ihtiyaç duyarlar ve bu alanlar mutlaka sağlanmalıdır. Evde oyuncaklarla zaman geçirmeyi de çok severler. Sıcakkanlıdır ve ailesi ile zaman geçirmeye bayılır.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments