Siren Nedir ? Sirenler – Mitolojik Yaratıklar Serisi

Siren, Yunan Mitolojisinde yer alan efsaneleşmiş bir canlıdır. Haklarında bir çok efsane ve hikaye vardır. Sirenlerin Sirenum scopuli denen bir adada yaşadıklarına inanılır. Deniz yaratıklarıdır ve hem iyi hemde kötü hikayelerle anılırlar. Genel olarak uçum ya da kayalık olan adalarda yaşadıklarına inanılır. Sirenlerin yaşadığı söylenen adalarda her zaman bu şekilde tasvir edilmiştir. Bu adalara yakın yerlerde gezen denizciler, sirenlerin söylediği şarkılar ile büyülenip gemilerini kayalıklara sürmüşlerdir ve sirenlere yem olmuşlardır.Siren Nedir ?

Sirenler, bir diğer mitolojik canlı olan deniz kızlarından farklı olarak iki kuyruğa sahiptirler. Achelous’un kızları olarak betimlenmişlerdir. Antik çağda yaşamış bir ozan olan Homeros, bu canlıların sayıları ile ilgili hiç bir şey söylemese bile, ondan sonra bu canlılardan söz edenler hem isimlerine hemde sayılarına değinmişlerdir. Aglaopheme, Ceysi ve Thelxiepeia adlı üç tanesinden söz edilmiştir. Sayıları görüldükleri yere göre 3 ile 5 arasında farklılık göstermektedir ve isimleri genel olarak birbirine benzer. En bilinen isimleri ise “Thelxiepia, Thelxiope, Thelxinoe, Molpe, Aglaophonos,Aglaope, Pisinoe, Peisinoë,Ceysi, Parthenope, Ligeia, Leucosia, Raidne, ve Teles ” tir.

Sirenler efsanelere göre çok güzel şarkı söylemektedirler. Söyledikleri şarkılar denizcileri büyüler ve onları kendilerine çeker. Çektikleri denizcileri ise afiyetle yemektedirler. Açık denizlerde buldukları gemileri peşlerine takmaktadırlar. Gemileri kayalık olan adalarına çekerler. Sesleri sayesinde büyülü şarkıları denizcilerin akıllarını başından alır ve gemilerini doğrudan kayalara sürmelerine sebep olur. Kayalara çarpan gemi parçalara ayrılır ve denize düşen denizciler sirenlere yem olur.  Bu hikaye bir çok filme konu olmuştur. Özellikle korsan temalı filmlerde sirenler sürekli yer almaktadır.
Denizlerin konu olduğu hemen hemen her efsanede insan yiyen sirenlerden söz edilmektedir. Sirenlerin vücutlarının üst kısmı üstsüz ve güzelliği ile baş döndüren bir kadın olarak tasvir edilir. Özellikle uzun süreler denizlerde yolculuk yapan denizciler bu mitolojik canlılara yem olurlar. Seslerine kendilerini kaptırmadan önce güzelliklerinden etkilenirlerdi. Güzellikleri sayesinde denizcilerle konuşmaya başlayan sirenler onlara şarkı söylemeye başlarlardı. Bu şarkının ardından denizciler ya kendilerini gemiden aşağı bırakırlardı ya da gemilerini sirenlerin beşinden sürüp kayalara çarpıp denize düşerlerdi.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
5 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ahmet Hakan Şahin
Ahmet Hakan Şahin
2 yıl önce

Bayılıyorum bu siteye her gün yeni bir bilgi.

BrianFuh
2 yıl önce

Thanks really practical. Will certainly share site with my friends.

Jamesdiede
2 yıl önce

Wow cuz this is really great job! Congrats and keep it up.

Madalynn
1 yıl önce

If you wish for to obtain much from this paragraph then you have to
apply such techniques to your won weblog.