Shih Tzu Irkının Bakımı Ve Özelikleri

Shih Tzu, çiçeğe benzeyen bir yüz yapısına sahip olduğu için Chrysanthemum krizantem Dog olarak da bilinir. İsmi Çince’de aslan köpek anlamına gelir.  Bu ırkın kökeni Tibet’e ve 1600’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Bu köpekler şimdiki halini 1800’lü yıllarda Çin’de Çin İmparatoru Dowager Cixi tarafından Pekingese ve Lhasa Apso cinslerinin melezlenmesi ile almıştır. Kraliyet köpeği olarak ünlenmiştir. Ancak İngilizlerin istilasından sonra sayıları düşüşe geçmiştir. Zamanla popülerliği yine artmıştır. Bu ırk ile yapılan melezlemeler de yine popülerdir.Shih Tzu Irkının Karakter Yapısı

Evde beslenen diğer hayvanlar ve çocuklarla arası gayet iyidir. Nadir olarak havlama davranışı gösterirler. Bu yüzden bekçi olmaya uygun bir yapıları yoktur. Son derece neşeli ve sosyal bir yapısı vardır. Ancak bir o kadar da özgür ruhludur. Uyumludurlar ve bu onları iyi bir arkadaş yapar.

Oyuncu tarafları vardır ve zaman zaman oldukça heyecanlı olabilirler. Diğer köpeklerle de iyi geçinirler ancak erken yaşta sosyalleşme yinede önemlidir.

Eğitimde devamlılık olmazsa olmalıdır. Bu ırka biraz ısrarcı davranmak gerekebilir. Bu yüzden eğitim süreci sabırla ilerlemelidir. Eğitim sürecince eğitici sabırlı olursa her şey olumlu bir şekilde gelişecektir. Hayatı boyunca taranmaya ihtiyaç duyacağı için henüz yavru dönemindeyken bu durumun ona öğretilmesi gerekir.Bakımı Ve İhtiyaçları

Tüyleri tıpkı bir insan saçı yapısındadır. İki farklı katmana sahiptir. Siyah, beyaz ve kırmızı bir çok renkte olabilirler. Düzenli ve azar azar tüy dökmektedirler. 

Tüyleri birbirine dolanma eğilimindedir. Bu yüzden düzenli olarak taranması gerekir. Günlük olarak tüyler taranmalı ve ayda bir defa uzayan tüylere bakım yapılmalıdır. Yüzünün etrafındaki tüylerin gözlerinin önüne gelmemesi için bir toka ile üstte toplanabilir. Gözleri ve kulakları temiz tutulmalıdır. Tırnakları aylı olarak kesilmelidir. Yemekten sonra yüzünün silinmesi gerekebilir.  Kısa tüy yapısına sahip olanlar daha az tıraş edilmeye ve daha az bakıma ihtiyaç duyarlar.

Bahçede koşmaktan ve günlük yürüyüşlerden oldukça hoşlanırlar. Vücut sıcaklıklarının düzenini sağlamada sorun yaşayabilirler. Bu yüzden çok sıcak havalarda dışarıda uzun zamanlar geçirmemeleri gerekir. Apartman hayatına en uygun ırklardan biridir.

DİĞER KÖPEK IRKLARINI İNCELEMEYİ UNUTMAYIN : KÖPEKLER 0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments