Shar Pei Irkının Bakımı Ve Özellikleri

Shar Pei, Çin dövüş köpeği olarak da bilinir ve bu ırka “Altın Aslan” ismi takılmıştır. Milattan önce 200 yıllarına kadar dayanan eski bir tarihi vardır ve genellikle Çin’in güney bölgelerinde yaşamışlardır. Mavi ve siyah dil yapıları bu ırkın Chow Chow ile aynı atadan geldiğini düşündürmektedir. Bu köpekler av, bekçi ve dövüş köpeği olarak kullanılmışlardır. Aynı zamanda işçi köpek olarak kullanıldıkları ve çiftçilere yardım ettikleri bilinir. Çin kökenli bir çok köpek ırkının Komünist Devriminden sonra öldürüldüğü bilinmektedir. Ancak bu ırk Tayvan ve Hong Kong’a götürülerek korunmuştur.Shar Pei Irkının Karakter Yapısı

Ailesi ile çok hızlı bir şekilde bağ kurar ve tamamen kendisini ailesine adar. Yabancılara karşı saldırgan tavırları yoktur. Ancak ilk karşılaşmada havlama davranışı gösterebilirler. Yavru dönemlerinde yeterli sosyalleşme sağlanırsa çocuklar ve evde beslenen diğer canlılarla iyi anlaşırlar. Dominant karakterleri yüzünden zaman zaman köpeklerle kavga edebilirler.

Cesur bir karakteri vardır. İtaat konusunda biraz sorun yaratabilir. Genelde soğuk bir yapıda olsa da sevecen ve vefalı bir ruh hali vardır.  Ailelerine ve bulunduğu bölgelere karşı koruyucu tavırlar sergilerler.

Eğitimlerinde sabır ön planda olmalıdır ve sıkı bir eğitim gerektirirler. Çok fazla tekrar edilmesi sıkılmalarına sebep olur. Bu yüzden eğitim süreci kısımlara ayrılmalıdır. Aynı zamanda eğitim süreci köpeğin dikkatini çeken bir yapıda olmalıdır.Bakımı Ve İhtiyaçları

İki farklı tüy yapısına sahiptirler. İki tüy yapısı da çok serttir. Birinci tüy yapısı atlara benzer ve kırçıllı, kısa yapıdadır. İkincisi ise daha uzundur. Kırmızı, krem, siyah ve mavi renklerde olabilir.

Kaşıntı ve tahrişin önüne geçmek için derisi sık sık kontrol edilmeli ve düzenli aralıklarla temizlenmelidir. Haftada en az bir defa tarama yapılmalıdır. Gerekli bakım uygulanır ve ilgi gösterilirse dış ortamda rahatlıkla yaşayabilirler. Bazılarında deri problemleri görülebilir.

Dışarıda egzersiz ihtiyacı çok fazla olan ırklardan biridir. Günlük olarak aktif olacakları oyunlar düzenlenmelidir. Yürüyüşlerden ve yenilikler keşfetmekten hoşlanırlar. Sıcak ile arası iyi değildir. Bu yüzden sıcak havalarda zorlayıcı ve yorucu egzersizler yaptırılmamalıdır.

Yeterli egzersiz ihtiyacı karşılandığında apartman ortamına uyum sağlayabilir. Ancak egzersiz planının doğru hazırlanması önemlidir. Serin ortamlardan hoşlandıkları için bu imkan onlara tanınmalıdır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments