Savannah Kedisinin Bakımı Ve Özellikleri

Savannah, evcil bir kedi ile Afrika vahşi kedisinin (serval) çiftleştirilmesi ile ortaya çıkan yavrular üzerinden geliştirilmiş bir ırktır. Bu çiftleşmeler sonucunda ortaya çıkan bir yavru kediye bu ırkın ismi verilmiştir ve bu kediler ırk isimlerini buradan almıştır. Bu yavrudan haberdar olan Patrcik Kelly ve Joyce Sroufe bu ırkın gelişimine katkı sağlamak için harekete geçmiştir. Bu kedilerin gelişiminde Bengal, Mısır Maus, Şark Kısatüylüler, ve Joe evcil kısa tüylüler katkıda bulunmuşlardır. 

Savannah Kedisinin Karakter Yapısı

Bu kediler kesinlikle tatlı ve dizinizde uyumaya uygun bir ırk değillerdir. Çünkü bu kediler hayatlarının hızlı olamasını severler ve maceracı bir yapıları vardır. Son derece meraklıdır ve etrafı keşfetmeyi sever. Oldukça aktiftir bu kedileri oynamak için su ararlarken bulabilirsiniz. Atletik vücudunun da hakkını vererek yüksek mesafeler zıplayabilir ve uzun yürüyüşler yapabilir. Uyumludur ve tasma ile gezdirilebilir. 

Arkadaş canlısı ve kendine güvenen bir karakter yapısı vardır. Bir çok kedi ırkının aksine eve gelen misafirlere bile şirin ve meraklı davranışlar sergiler. Aktif olarak sahibiyle oyun oynamayı sever. Buna göre oyunlar düzenlenmelidir. Son derece hareketli olduklarından dolayı evde onu kısıtlamak için bazı önemler almak gerekebilir. Özellikle kırılabilir eşyalar için dikkat edilmelidir. Bu kedilere bir oyun alanı oluşturulması daha mutlu olmalarını sağlar.

Bu kedilerle sürekli olarak aktif zaman geçirmek gerekir. Eğer evde yalnız kalacaksa da zaman geçirebileceği oyuncaklar bırakılmalıdır. Eğer istenmeyen bir şey yapıyorsa ilgisi başka yöne çekilmelidir. Eğer istenen bir hareket yapıyorsa da ödüllendirilmelidir. Değerli eşyalar bu kedilerin ulaşılamayacağı yerlerde saklanmalıdır.Vücut Ve Tüy Yapısı

Kısa yada orta uzunlukta bir tüy yapısına sahip olabilirler. Çok yoğun bakım gerektirmeye tüyleri vardır. Vücudu normal bir kedi kadardır. Vahşi bir görünüme sahip olmaları bu kedilerin her zaman göz önünde olmalarını sağlar. Bu kedilerin oldukça güçlü yapıları vardır. Soyları yakın zamanlardaki vahşi atalardan geldiği için genetik sorunlar daha az bir oranda görülebilir.

Aynı zamanda bu güzellikleri bu kedilerin çalınma riskini arttırır. Bazı ülke yada şehirlerde bu ırk gibi hibirt kedilere izin verilmemektedir veya belirli kanunlar vardır. Bu ırkı beslemek isteyenler bunlara dikkat etmelidir.Bakımı Ve İhtiyaçları

Bu kedilerin tüyleri haftada bir yada iki defa mutlaka fırçalanmalıdır. Böylelikle derideki yağlarda dengeli bir şekilde yayılmış olur. Bu tarama ölü tüyleri de temizlediği için kedinin rahatlamasını sağlar. Günlük olarak diş bakımı yapılmalı ve temizlenmelidir.

Diğer kedilerden hastalık kapmasının ve köpek saldırılarının önüne geçmek için bahçede kapalı bir alanda tutulması veya bahçe yoksa evde tutulması gerekir. Bu durum kedinin sağlığı için çok önemlidir. Hibrit canlılar diğer evcil hayvanlardan kolaylıkla hastalık kapabilir yada zarar görebilir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Fatih
Fatih
2 yıl önce

Bu kedi görünüşü ile çok hoşuma gidiyor