Satir Nedir ? – Mitolojik Yaratıklar Serisi

Satir, Antik Yunan mitolojisinde yer alan yarısı keçi diğer yarısı insan olan kır ve orman iyesi olarak bilinir. Roma mitolojisindeki karşılığı ise faun olarak bilinir. Çoğunlukla gövde kısımlarında belden yukarısı insan belden aşağısı ise teke olarak tasvir edilir. Genel olarak tasvirlere bakıldığında ortak özellik, keçi boynuzlu ve sivri kulaklı olmalarıdır. Diğer ortak tasvirler ise ata benzer kuyrukları ve penisleridir. Satirler ormanların koruyucuları olarak da bilinirler. Hem tasvir ediliş şekilleriyle hemde ellerinde ki flütten dolayı olsa gerek insanların aklında kurnaz ve yerinde duramayan bir karakteri canlandırmaktadır. 

Dişi satirlere ise satires denilmektedir. Bu varlıkların tasviri ise genellikle insan başı ve gövdesine sahip ve çıplak göğüslü, belinden aşağısı ise keçi şeklindedir. Terminolojide nadiren de olsa faunes olarak geçmektedirler. Genel olarak dişi satirlerin gövdelerinin üst kısmı ilgi çekici şekilde tasvir edilir. Her ne kadar vücutlarının alt kısmı keçi görünümünde olsa da insan görünümünde olan kısmı hoş bir görünüme sahip olacak şekilde düşünülmüştür. Bazıları güzel bir yüze sahiptir.Satir Nasıl Bir Yaratıktır ?

Satirler genellikle ellerinde flüt taşırlar ve ardından koştukları nemfler (su perisi) vardır. Flüt çalarak ormanda gezinirler ve etrafı kontrol ederler. Eğer bir nemf (su perisi) görürlerse ilgiyle peşlerinden giderler.  Hikayelerde şarap tanrısı olan Dionysos ile ile birlikte şarap içerler ve kırlarda dans ederler. Yaşlı satirlere ise silenos adı verilir. Şarap tanrısı Dionysos’u özel olarak yetiştiren yaratığın adı da Silenos olarak bilinir. 

Yunan heykel ustası Praksiteles, bu efsanevi yaratıkları bedenlerindeki hayvan özellikleri taşıyan kısımları en aza indirerek yakışıklı ve genç bir erkek olarak tasvir etmiş ve yeni bir satir görüntüsü yaratmıştır.

Satiler günümüzde birçok filme konu olmuşlardır. Özellikle bilim kurgu filmlerinde eşsiz görüntüleri ile bu efsanevi yaratıklara yer verilmektedir. Satir her ne kadar insanın aklında muzip ve yerinde duramayan bir karakter olarak canlansa da bazen savaşçı olarak karşımıza çıkar. Savaşçı yapıları, inatçı bir ruha sahip olmasından geliyor olabilir. Keçi ile olan benzerlikleri inatçı bir yönleri olduğunu akla getiriyor.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments