Samoyed Irkının Bakımı Ve Özellikleri

Samoyed ırkının kökeni batı Sibirya’dır. 1889 yılında kaşif Robert Scott’un bu köpeklerden bir kaç tanesini İngiltere’ye getirmesi ile bu ırk dünyaya yayılmıştır. Yüksek bir enerji düzeyine sahiptirler ve oyun oynamayı severler. Ancak eğitilebilirlik düzeyleri nispeten düşüktür. Sabırla yinede eğitilebilirler.Samoyed Irkının Karakter Yapısı

Çocuklarla arası oldukça iyidir. Ancak köpeklerle pekte iyi geçinemez. Diğer köpeklere üstünlük kurmaya çalışan bir tavrı vardır. Avlama iç güdüleri oldukça yüksektir. Bu yüzden özellikle küçük hayvanları kovalama davranışları sergileyebilir. Bunların önüne küçük yaşta eğitim verilerek geçilebilse de her zaman dikkatli olunması gerekir.

Arkadaş canlısı, akıllı ve uyumlu bir köpektir. Ancak zaman zaman inatçı olabilir. Bazı dönemlerde sinirli tavırlar sergileyebilir. Hassas bir yapıları vardır. Havlamayı sever ve sık sık bu davranış görülebilir.

Eğitilmesi biraz zorlayıcı olabilir. Bu yüzden köpek daha küçükken  eğitime başlanılmalıdır. Üst üste aynı şeyleri yapması beklendiğinde sıkılabilir. Bundan dolayı eğitim aşamasında çeşitlilik sağlanmalıdır. Eğitiminde sert tavırlar göstermek hatta vurmak ve bağırmak hiç bir işe yaramayacaktır. Bu gibi davranışlar ters etki yaratır. Bu köpeklere verilecek eğitimlerden biri çağrıldığı zaman geri gelmesini olmalıdır.Bakımı Ve İhtiyaçları

Bu köpeklerin kürkünün üst katmanı düzdür. Alt katmanı ise yoğun ve kısadır. Beyaz, krem yada beyaz ile birlikte açık kahverengi olabilirler.

Çok fazla taramak alt tüy katmanına ciddi zarar verebilir. Tüyleri taranırken metal taraklar tercih edilmelidir ve tarama işlemi dikkatli yapılmalıdır.

Egzersiz ihtiyaçları oldukça fazladır. Çok uzun yürüyüşlere çıkmak bu köpekler için iyi egzersizler olacaktır. Hatta bisiklet sürerken yada koşu yaparken sahibine eşlik etmesi fiziksel olarak yorulmasını yeterli düzeyde sağlayacaktır. Özgür bırakıldıklarında uzaklaşma eğilimi gösterebilirler ve dikkat edilmesi gerekir. Bu yüzden etrafı güvenli çitlerle çevrili alanlarda tasmasının sökülmesi en mantıklısıdır. Etrafta gezinmeyi ve yenilikler keşfetmeyi seven bir ırktır.

Egzersiz programına düzenli bir şekilde uyulduğunda ve beyaz tüylerinin döküleceği göze alındığında ev ortamında beslenebilir. Ancak günlük olarak iyice yorulması sağlanmalıdır. Enerji düzeyleri yüksek olduğu için egzersiz ihtiyaçları doğru karşılanmadığında mutsuz bir yapıya bürüneceklerdir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments