Salgın Hastalıklar Nedir ? Nasıl Korunmalıyız ?

Salgın hastalıklar günümüzde sürekli olarak gündeme gelmekte. Salgın ya da bulaşıcı hastalıklar; vücuda giren bakteri, virüs, mantar veya parazit gibi küçük organizmaların sebep olduğu hastalıklarıdır. Birçok farklı salgın hastalık vardır. Soğuk algınlığı gibi hastalıklar kendiliğinden geçerken, bazısı  hastalıklar da hastanede yatmayı ve uzun süreli tedavileri gerektirebilir. Hastalıklar doğrudan temasla ya da havada dolaşan partiküller, bozuk gıdalar, böcekler gibi dolaylı yollarla da bulaşabilir.Salgın Hastalıklar Nedir ?

Salgın hastalıklar mikroorganizma denen çok küçük canlıların neden olduğu hastalıklardır. Bu canların bir kısmı, normalde vücut içerisinde bağırsaklar gibi belirli organlarda bulunmasına rağmen farklı organ ve dokulara geçiş yaptığında hastalıklar oluşturabilir. Bazı mikroorganizmalar da toprakta ya da başka kaynakta bulunup insana bulaştığında hastalık oluşturabilir. Bu hastalıklar bir çok yolla bulaşabilir. Bazı bulaşıcı hastalıklar kişiden kişiye geçerken bazıları ise böcekler veya diğer hayvanlar tarafından bulaşabilir. Bozulmuş yiyecekler veya kirli su kaynakları da bu hastalıkları barındırabilir.

Salgın Hastalıkların Belirtileri Nelerdir ?

Her hastalığın kendine özgü semptomları vardır. Ancak genel olarak bulaşıcı hastalıklarda ortak ve genel işaretler vardır. Bu belirtiler aynı zamanda hastalığın ilk belirtileri olarak adlandırılabilir. Bu belirtiler fark edildikten sonra dikkat edilmelidir. Belirtiler ise şöyle sıralanabilir.

 • İshal
 • Ateş
 • Yorgunluk
 • Kas ve vücut ağrıları
 • ÖksürükNeler Salgın Hastalığa Sebep Olur ?

 • Bakteriler : Tek hücreli olan bu organizmalar boğaz, idrar yolu enfeksiyonları ve tüberküloz gibi hastalıklardan sorumludur.
 • Mantarlar : Saçkıran ve sporcu ayağı gibi birçok cilt hastalığına mantarlar neden olur. Ayrıca mantarlar genital bölgeyi de etkileyebilir. Farklı mantar türleri akciğer veya sinir sitemine de bulaşabilir.
 • Virüsler : Bu canlılar bakterilere oranla çok daha küçüktür. Virüsler soğuk algınlığıdan AIDS’e kadar birçok hastalığa sebep olmaktadır.
 • Parazitler : Hayvan dışkılarından ya da sivri siner ısırığı gibi bir böcek ısırmasından parazitler bulaşabilir. Örneğin sıtma hastalığı parazitlerden kaynaklandığı bilinen en yaygın hastalıklardandır.

 Salgın Hastalıklardan Korunma Yolları Neler ?

 • Elleri Yıkamak : Özellikle yiyecekler hazırlanmadan önce ve sonra, yemekten önce ve tuvaleti kullandıktan hemen sonra eller yeterli miktarda yıkanmalıdır. Eller mikropların vücuda girmesinin en yaygın yolu olduğu için eller yıkanmadan sürekli olarak gözlere, burna ya da ağıza  dokunulmamalıdır.
 • Aşı Olmak : Aşılama, birçok hastalığa yakalanma olasılığını büyük oranda azaltır. Hem çocuklar hem de yetişkinler aşılarını takip edip gerekli zamanlarda yenilemelidir.
 • Yiyecekleri güvenli bir şekilde hazırlamak : Yemek hazırlarken tezgahları ve diğer mutfak yüzeyleri sık temizlenmeli ve temiz tutulmalıdır. Ayrıca pişmiş yiyeceklerin uzun süre oda sıcaklığında bekletilmemesi gerekir.
 • Güvenli cinsel ilişki yaşamak : Partnerler cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar taşıyorlar veya yüksek riskli cinsel geçmişe sahipse mutlaka prezervatif kullanmalıdır.
 • Kişisel eşyaları paylaşmamak : Her bireyi kendi diş fırçasını, tarak ve tırnak bıçağını kullanmalı, bardak veya yemek kaplarını paylaşmamalıdır.
 • Seyehat etmeden önce önlem almak : Özellikle ülke dışına çıkılıyorsa, bir sağlık çalışanı ile sarı humma, kolera, hepatit A ve B gibi özel aşılar hakkında mutlaka görüşülmelidir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
limon kabuğu
limon kabuğu
2 yıl önce

Yazınızı çok faydalı buldum. Korona ile ilgili de yazı bekliyorum. Teşekkürler.