Saksıda Çiçek Nasıl Yetiştirilir?

Saksıda Çiçek Nasıl Yetiştirilir? Güzel kokuları ciğerlerimiz dolana kadar çekmek ve doğanın tadını keyifle çıkarmak insanı mutlu ediyor. Saksıya ektiğimiz çiçekleri evin içinde bulundurma imkanı olduğu için bu eşsiz huzuru bize  her mevsim yaşatıyor. Ev dekorasyonunu renklendirmek, güzelleştirmek isteriz, çiçekler ferah, iç açıcı bir atmosfer oluşturmamızız sağlar. Çiçekleri saksıya ekince akla ilk gelen soru saksıda çiçek nasıl yetiştirilir, sorusudur. Saksıda çiçek bakmak çiçekten çiçeğe farklılık gösterir. Genel olarak saksıdaki çiçeğin toprağını nemli tutmak önemlidir.  Sulama ise bitkinin büyümesi için en önemli etkenlerinde biri olmakla, nasıl dikildiği de bitkiyi etkiler.



 

Saksıya Çiçek Ekimi

Saksıda çiçek yetiştirmenin temellerinden biri de çiçeğin ekme aşamasında  önemli noktalardır. Çiçek ekimi için saksıların altlarının delik olması önemlidir. Toprakların doğal olması gerekir, doğal toprağın içinde mineraller olması  ve toprağın nemli oluşu bitkiyi verimli kılar. Topraktan az miktarda saksıya dağıtınız bitkiyi kıpırdatmadan, narince  içe doğru bastırınız, bir elinizle bitkiyi tutarken diğer elinizle saksının içini toprakla doldurunuz. Her toprak eklemenizde parmakla içe doğru basınç uygulayınız.  Saksı dolana kadar toprak takviyesi uygulayınız. Eğer bitkinin dallarında kırık yerler varsa bir ip yardımıyla bağlayınız. Son işlem olarak da saksı altlığı dolana kadar su ile doldurunuz.

Saksıda Çiçek Nasıl Yetiştirilir?

Çiçek bakımı her biri için farklıdır ama genel  bakım için püf noktaları vardır. Saksı bitkileri için ilkbahar başından sonbahar başına kadar vitamin takviyesi yapılmalıdır, bitkileri direkt güneş ışığından uzak ama 1-5 saat güneş alabilecek gölge bir yerde durmalıdır, ilkbahar mevsiminde gübrelenmelidir.  Salon bitkilerinde her yıl düzenli olarak bir boy saksı büyütülmelidir.



Doğru Sulama Şekli

Saksıda çiçek nasıl yetiştirilir, sorusunun cevaplarından biri de doğru sulama yapmaktan geçer. Doğru sulama yapmak çiçeğin sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır.  Çiçek sulanmadan önce parmağınızı 2 cm saksının dibine doğru bastırarak kontrol edilir, bitkinin toprağı kuruysa sulanmalıdır, eğer balçık kıvamında ise toprağı kuruyana kadar sulaması gerekmemektedir. Bitki sulaması akşam ya da sabah sulanmalıdır öğle vakti yapılan sulamalarda  buharlaşma fazla olacağı için toprağın kurumasına sebep olur.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments