Saksıda Biber Yetiştirme – Tüm Püf Noktaları

Saksıda biber yetiştirilir mi ? Saksıda biber nasıl büyütülür ? Saksıda biber bakımı nasıl olmalıdır ? İşte tüm detayları ile saksıda biber yetiştirme.

Yaz aylarının vazgeçilmez sebzelerinden biri olan biber kahvaltılarda, salatalarda hatta kızartmalarda bile yerini almıştır. Sizde sebzelerinizi kendiniz yetiştirmeyi seviyor ve dalından koparıp tüketmek istiyorsanız evinizin balkonunda, pencere kenarında yada bahçenizde kendi biberlerinizi yetiştirip afiyetle tüketebilirsiniz.Saksıda Biber İçin Saksı Seçimi

Biber yetiştirmek için öncelikle doğru saksı seçimi yapmalısınız. Biberler için uygun bir saksı ortalama 25 cm derinliğinde ve en az 25 cm genişliğinde olmalıdır. Bu boyutlar 1-3 biber fidesi yetiştirmek için idealdir. Ayrıca saksının altında mutlaka fazla suyun çıkacağı delikler bulunmalıdır. Tüm bunların yanı sıra saksının rengine de dikkat etmelisiniz. Koyu renk saksılar sıcağı fazla çekeceği ve tutacağı için bu biberler için iyi bir sonuç doğurmayacaktır.Fide mi ? Tohum mu ?

Saksı seçiminizi yaptıktan sonra hangi biberi yetiştirmek istediğinize karar vermelisiniz. Bu kararı da verdikten sonra biberin tohumunu yada fidesini bir yerden temin etmelisiniz. Eğer fide bulabilirseniz bitkiniz çok daha hızlı gelişecektir. Fideyi toprağa ekerken dikkat etmeniz gereken şey köklerin ve gövdenin bir kısmının mutlaka toprak altında kalmasıdır. Aynı zamanda sonradan bitkiye zarar vermemek için toprağa bir kaç çubuk sabitlemelisiniz. Bu çubuklar ileride bitki büyüdüğünde sarkmaması için kullanılacak. Eğer fide değilde tohum ekiyorsanız tohumları toprağın en az 3 cm altına ekmeye özen gösterin. Hava koşullarına bağlı olarak düzenli sulama yaptığınızda tohumlar 1 yada 3 hafta içinde çimlenmeye başlayacaktır. Filizlenen biber fidelerinin yaprak oluşumu başladığında geniş saksıya alabilirsiniz.Saksıda Biber Bakımı ve İhtiayaçları

Biber fideleri yavaş yavaş gelişmeye başladığına göre fidelerin nasıl daha hızlı gelişip sizlere biberler oluşturacağına geçebiliriz.  Biber güneşi seven bir bitkidir. Saksıyı mutlaka günde 6 saat güneş ışığı alabileceği bir yerde bulundurmalısınız. Toprağa gübre eklemesini saksının üst kısmından yapmalısınız. 2 haftada bir kez gübrelemek biberin gelişimini bir hayli hızlandıracaktır. Toprağın zenginliği biberin kalitesini arttırmak için fazlası ile önemli. Bir diğer önemli nokta ise sulama. En fazla dikkat etmeniz gereken nokta biberin toprağı asla kuru kalmamalıdır. Ancak aşırı sulamadan da kaçınmalısınız. Günlük olarak sulama yapmalısınız. Bu durumda saksınızın fazla suyu atacak delikleri çok önemli. Toprakta biriken fazla su biberin köklerinin çürümesine ve bitkinin ölmesine sebep olacaktır. Tüm bunlar doğru uygulandığında evinizde rahatlıkla biber yetiştirebilirsiniz. Hasat ederken tam olgunluğa erişmiş biberleri toplamaya özen gösterin. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Hale
Hale
2 yıl önce

Biber yetiştirme vakti geldi. Faydalı içerik. Tebrikler.