Saint Bernard Bakımı Ve Özellikleri

Saint Bernard, St Bernard, St Bernhardshund yada Alpine Mastiff olarak da bilinir. Roman Molosar ve İsviçre yerlisi köpek ırklarından üremiş ve kökeni İsviçre olan bir ırktır. Batı Alpler’de kurtarma amacı ile yetiştirilmiştir. Kayıp insanları bulmada oldukça yetenekli olmasının yanı sıra, soğuk iklimlerde bulduğu insanların üzerine yatarak onları ısıtırdı. Bu yetenekleri sayesinde binlerce insanın hayatını kurtarmıştır. 1800’lü yıllarda 40 kişiyi kurtardıktan sonra 19. yüz yıla kadar bu köpekler “Barry Dog” yada “Saint Dog” olarak da adlandırıldılar. 1800’lerde bu ırkın hastalıklar yüzünden sayısının azaldığı bilinmektedir. Sayılarını arttırmak amacı ile  Newfoundland cinsi ile çiftleşmesi sağlanmıştır ve ortaya çıkan köpekler daha uzun tüylü olmuşlardır.Saint Bernard Karakter Yapısı

Çocuklara, evde beslenen diğer hayvanlara ve köpeklere karşı arkadaş canlısıdır. Son derece maceracı ve oyun sever bir yapıya sahiptir. En az 60 kilo olmakla birlikte ortalama 136 kiloya kadar ulaşabilirler. Son derece ağır bir cüsseye sahip olduklarından dolayı zarar verici olmamaları için dikkat edilmelidir.

İyi huylu ve oldukça arkadaş canlısı bir karakteri vardır. Tehlike anında sahibini ve bölgesini koruyucu tavırlar sergileyebilir. Son derece vefalıdırlar.

Eğitiminde öncelikle tasmayı çekmeden yürümesi öğretilmelidir. Çünkü büyüdüklerinde ağırlıklarından dolayı bu çekme huyu sorun yaratmaya başlar. Oldukça inatçı bir yapıya bürünebilirler. Bu yüzden eğitim sırasında sabırlı olunmalıdır.Bakımı Ve İhtiyaçları

Tüyleri düz bir yapıya yada tam tersi bir yapıya sahip olabilir. Kulakları çoğunlukla siyah renktedir. Yılda iki defa tüy dökme görülebilir. Haftada en az bir kez taranması gerekir. Ancak bu taranma sıklığı tüy dökerken arttırılmalıdır. Banyo yalnızca gerekli görülen durumlarda yaptırılmalıdır. Gözler her zaman enfeksiyon riskine karşı kontrol altında tutulmalıdır. Epilepsi yada göz kapağı rahatsızlıkları da bu ırkta görülebilir. Kulak temizliğine de önem verilmesi gereken bir ırktır. Dirsek ve kalça displezyasına yakalanma riskleri vardır ve bu risk obezite yüzünden artış gösterir. Öğünlere dikkat edilmelidir. 

Günlük olarak egzersize ihtiyaçları vardır. Ancak aşırı egzersizler bu ırk için uygun değildir. İdeal ölçülerde koşular ve yürüyüşler onları mutlu etmeye yeter. Obeziteye karşı egzersizleri aksatılmamalıdır. Özgürce koşmayı ve uzun yürüyüşler yapmayı severler. Yavru dönemlerinde gelişim için enerjiye ihtiyaç duyarlar.

Yaşamaya uygun olduğu iklim soğuk iklimlerdir. Bu köpekler için en uygun yaşam alanı geniş bahçeli evlerdir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments