SAÇ İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ (Yıpranma,dökülme,kepeklenme)
Kadın erkek çoğu kişinin problemidir yıpranmış, dökülen, zayıf, kepekli, uzamayan saç problemleri. Saçlarının bakımsız olmasını kim ister ki? Gelin birlikte bu problemler neden oluyor çözümleri neler öğrenelim.
Saçların dökülmesine neden olan faktörler;
1) Stres
2) Vitamin eksikliği (özellikle B vitamini)
3) Protein eksikliği
4) Hamilelik
5) Aşırı A vitamini
6) Kilo kaybı
7) Yaşlanma
8) Aşırı şekillendirme
9) Demir eksikliği
10) Erkek tipi kellik
11) Kalıtım
12) Genetik
13) Ergenlik
14) Hormonal değişiklik
15) Dış etkenlere bağlı saç dökülmesi

Saçların dökülmesini nasıl önleyebiliriz?

 

1) Özellikle saçlar ve saç derisine zarar veren kimyasal maddeleri kullanmayı bırakmalısınız (sprey, jöle, saç şekillendiricileri vb.) .
2) Bol bol B vitamini almalısınız.
3) Isı veren ürünlerden vazgeçmelisiniz (maşa, düzleştirici, fön makinesi vb.).
4) İlaç kullanımında dikkat etmelisiniz.
5) Stresten uzak kalmaya çalışın.
6) 2 ya da 3 günde bir ph 5.5 değerindeki şampuanlarla yıkayın, saçın kendi ürettiği yağa da ihtiyacı vardır.
7) Hava koşullarına dikkat edin ve saçınızın nemli kalmasını sağlayın.

Saçların uzamasına yardımcı olacak faktörler;
1) SAÇINIZIN UÇLARINDAN KESTİRİN; saçınızı kestirmekten asla çekinmeyin çünkü saçın uçları daha yıpranmış olur ve aldığı vitamini ile yıpranmış saç uçlarını onarmaya çalışır. Bu da sağlıksız saç kökü demektir. Sağlıklı saç kökü saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlayacaktır.

2) SAÇLARIN DİPLERİNE MASAJ YAPIN: Duştayken saçınızı köpüklediğinizde saçınıza parmak uçlarıyla masaj yapın. Saçınızın sağlıklı olması için kan dolaşımının da iyi olması gerekiyor, yaptığınız masaj kan dolaşımını da iyi gelecektir. Ayrıca masaj sizi hem rahatlatacak hem de saçınızın çabuk uzamasına yardımcı olacak.

3) ISI VEREN ÜRÜNLERDEN VAZGEÇİN: Yükse ısı saçınıza ciddi derecede zarar verir. Hem yıpratır hem de uzamasını engeller. Bu yüzden saçınızı doğal bırakın.

4) SAÇINIZI SOĞUK SUYLA YIKAYIN: Sıcak suyla saçınızı yıkmak saçınızı yıpratacak ve güçsüzleştirecektir. Soğuk suyla yıkarsanız saçınızdaki nemi saçınıza hapsedecektir.

5) SAÇINIZI ELMA SİRKELİ SU İLE YIKAYIN: Elma sirkesi sizin kapanmış olan gözeneklerinizi temizleyecek ve saçınızın çıkmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca elmalı sirkesi saçınızı ipeksi ve yumuşak bir biçim verecektir

YIPRANMIŞ SAÇLAR

Sürekli yüksek ısıya (maşa, düzleştirici vb.) maruz kalan, uzun süre güneşte kalan, sık sık boyanan, rengi açılan, çok fazla ilaç kullanımından ve strese girmekten dolayı tabi ki saçlar da yıpranacaktır. Bunu onarmak için saça en iyi gelen şey YUMURTA ve ZEYTİNYAĞI’dır. Yumurta, içerdiği proteinle yıpranan saç tellerini tek tek onarır, güçlendirir ve yapılandırır. Zeytinyağı ise saçı nemlendirir ve canlılık verir. Bir kabın içerisinde 2 yumurta ve 2-3 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın ve duştan yarım saat önce saçınıza uygulayın.

KEPEKLİ SAÇLAR 
 

Saç dibindeki ölü derilere kepek denir. Ve bu kepek, kötü görünümünden dolayı pek çok insana rahatsızlık verir.
Peki ya kepek neden oluşur?
*Az ya da çok saç yıkamaktan.
* Çok fazla jöle saç şekillendirici kremler vb. ürünler kullanmaktan.
* Sıkça düzleştirici, fön makinesi gibi ısı veren aletler kullanmaktan.
* Hormondaki dengesizlikten.
* Şampuanı saçtan iyi arındıramamaktan.
* Saçı nemsiz bırakmaktan.
* Soğuk ve kuru ortamda bulunmaktan.

Kepekten nasıl kurtulabiliriz?

Eğer kepeğiniz varsa ve kurtulmak istiyorsanız yarım bardak elma sirkesi ve aynı miktar suyla birlikte biraz ısıtın saçınıza uygulayın ve bir saat boyunca streç filmi ile sararak bekletin. Bir saat sonra şampuanınızla yıkayın. Size çözüm olacaktır.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments