Rottweiler Irkının Bakımı Ve Özellikleri

Rottweiler, Rottie olarak da adlandırılır. Sığır otlatmakta kullanılmışlardır ve kökeni Roma İmparatorluğu dönemine kadar dayanmaktadır. İsmini Almanya’da bir kasaba olan Rottweil’den almıştır. 1800’lerde nesli tükenmek üzere olmasına rağmen günümüzde oldukça yaygındır. Bekçi, iz sürme, çoban yada polis köpeği olarak kullanmaktadırlar. Bu kadar çok alanda yetenekli olmalar onları çok popüler hale getirmiştir. Güçlü ve yenilmez görüntüsünün yanında son derece cesur bir yapısı vardır.Rottweiler Irkının Karakter Yapısı

Sosyalleşme doğru bir şekilde  sağlandığında, çocuklarla ve evde beslenen diğer hayvanlarla araları gayet iyidir. Ancak bu köpeklerin geçmiş yaşamlarında başlarına gelen olumsuzluklar davranışlarını etkiler. Dünyanın en şiddetli ısıran köpeği olarak bilinirler. 

İtaatkar, vefalı, koruyucu, cesur ve son derece güçlü bir karakter yapıları vardır. Ailesini korumak için kendi hayatını tehlikeye atmaktan asla çekinmez. Gözlemci, sakin ve sessizdirler. Dişiler erkeklere oranla daha çok havlama davranışı gösterirler. Güçlü köpeklerdir ve dikkatli olunması gerekir.

Dominant yapıları yüzünden eğitimler sık ve sıkı bir şekilde ilerletilmeli ve sakin davranılmalıdır. Öğrenmeye isteklidirler. İtaat eğitimini kesinlikle almaları önerilir. Akıllı olmaları sayesinde bir çok spor alanına uyum sağlayabilirler.Bakımı Ve İhtiyaçları

Tüy yapısı kalın ve kısa bir dış katmana sahiptir. İç tüy katmanı ise yine kalındır. Her zaman siyah üzerine kahverengi şeklide bir renge sahiptir. Zaman zaman uzun tüylü ve beyaz göğüslü olarak görülebilirler. Ancak bunlar bu ırka uygun özellikler değildir.

Çok fazla tüy bakımı gerektirmezler. Tüyleri belirli aralıklarla kauçuk eldiven yada tarakla temizlenmelidir. Kulak temizliği önemlidir ve dikkat edilmesi gerekir. Ayak tırnaklarında gerektiğinde bakım uygulanmalıdır. Soğuk havalardan hoşlanırlar ancak barınmaları için sıcak bir yer mutlaka temin edilmelidir. Sosyalleşmeye önem verilmelidir. Horlama ve aşırı yeme davranışı gösterebilirler. Aşırı yeme davranışına karşı öğünler kontrollü olmalıdır.

Günlük olarak egzersiz yapma ihtiyaçları vardır. Yüzmeyi, top ile oynamayı yada bisiklet sürerken yanınızda koşmayı severler. Yürüyüşler ve yeni keşifler tam olarak bu ırka göredir. Ancak kapasitesinden fazla egzersiz yapmasını beklersiniz bunu yapmayacaktır.

Yeterli egzersiz sağlandığında apartmanda yaşamını sürdürebilir. Ancak bahçeli bir evde dış ortamla temas kurması onları daha mutlu edecektir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments