Roka Nasıl Saklanır?

Roka nasıl saklanır, roka salataların vazgeçilmezi olarak tadı biraz acı olan ekim ayında hasat yapılan bitkidir. Roka yetiştirme bakımında hassas bir bitkidir, 10 derece sıcaklığın üzerinde yetişir. İçinde bolca miktar A ve K vitaminlerini bulundurur. Sağlık açısından çok fazla faydalarını bulunan roka bağışıklık sistemini düzenler, kalp sağlığını korur, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur, göz sağlığını iyi yönde etkiler, mineral emilimini sağlar. Özellikle mide asidi problemi yaşayan kişilerin çok fazla tercih ettiği bir bitkidir. Çok fazla tüketimde tansiyonu çıkmasına sebep olarak kalp rahatsızlıklarının görülmesine zemin hazırlar. Hem yemeklerde hem salatlarımızda kullanacağımız roka güzel bir aroma vericidir, çorbalarımızın ise süslemek için en sağlıklı besindir. Ekim ayında hasat edilmesine rağmen doğru muhafaza koşulları oluşturulduğunda uzun süre saklanabilir.
Roka Nasıl Saklanır?- Kısa Süreli Saklama

Roka nasıl saklanır, tazeliğini ve görünüş olarak daha güzel görünmesini istiyorsak kesinlikle dolapta saklanması gerekmektir. Maalesef kendini salmaması görünüşünü bozmaması için dolaba koymak istediğinizde çok dikkat etmelisiniz. Yeni aldığınız rokaları yıkamadan kuru bir şekilde koymanız onların çürümesini engeller ama yıkamak istediğiniz rokaları tamamen kurumadan ya da kurutmadan dolaba koymayınız. Rokaların bağlı olduğu yerden saplardan biraz kesin, yıkadıktan sonra bir kağıt havlu üzerinde kurutabilirsiniz. Rokaları kuruyunca veya aldığınız da direkt cam bir kavanoza sapları altta kalacak şekilde koyunuz kapağını sıkıca kapatınız böylece onun maksimum süre bozulmadan kalasını sağlayacaksınız veya koyduğunuz kavanoza bir miktar su ilave ederek buzdolabının kapağında bekletiniz, size 8-10 gün arası süre tazeliğini ve görünüşü bozmadan kullanma sağlamaktadır.
Uzun Süreli Saklama

Roka nasıl saklanır,  roka sadece ekim ayında hasat edilse de kurutma ya da buzlukta saklama ile uzun süre bekleterek kullanabilirsiniz. Buzluğa koymak istediğiniz rokaları ilk olarak saplarından biraz keserek birbirinden ayırınız, bir kağıt havlu zerinde tamamen kuruyuncaya kadar bekletiniz. Tamamen kurumuş rokaları kullanacağınız büyüklükte kesiniz, buzdolabı poşetine doldurunuz. Hepsini bir buzdolabı poşetine doldurabilirsiniz, donduğunda birbirine yapışmadığı için alırken kolaylık sağlamaktadır bu yüzden bir poşetten defalarca roka alabilirsiniz. Dilerseniz buzdolabı poşeti yerine herhangi bir kapaklı bir şey olabilir. Rokaları kurutarak da saklayabilirsiniz. Rokalarınızı temizledikten sonra bir tepsinin içine doğrayarak seriniz, onu güneş görmeyen serin bir yerde bekletiniz. 1 haftaya yakın bir sürede kurumaktadır, kuruyan rokaları bez torba ya da cam kavanoz da muhafaza ediniz. Artık çorba, yemek ve salatalarınızın aroması hazırdır.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments