Pygocentrus nattereri (Kırmızı Karınlı Pirana)

Pygocentrus nattereri (Kırmızı Karınlı Pirana),  coğrafi kökeni  Güney Amerika olarak bilinen bir türdür.  Büyük akvaryumlarda olukça hızlı gelişen balıklardır. Bu yüzden geniş akvaryumların tercih edilmesi gelişimlerini oldukça olumlu bir şekilde etkiler. Buna bağlı olarak bulundukları akvaryumlarda bolca bitki bulunmalıdır. Artık birikmesi gibi durumlar balıkları kötü etkiler. Her zaman temiz suya ihtiyaç duyarlar. Kalabalık olarak bakılabilen bir türdür. Akvaryumda doğal bir görünüm için kuru yapraklar kullanılabilir.

Pygocentrus nattereri Yaşam Alanı

Nehirlerde yaşar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır.  Akvaryumun orta seviyesinde bulunurlar. Genelde rahat edebilecekleri saklanma alanlara ihtiyaç duyan balıklardır.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada  etçil olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli canlı yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem canlının gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen balıklara karşı genellikle aşırı agresif tavırlar sergilerler.  Kendi türlerine karşı ise aşırı agresiftir. Rahatsız edileceği türlerle bakılmamalıdır.

Pygocentrus nattereri Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Normal zamanda dışarıdan bakıldığında net bir cinsiyet ayırımı yapılamaz. Ancak üreme dönemlerinde cinsiyet ayırımı yapılabilir. Üreme döneminde erkek balık mavimsi bir renk alır.

Akvaryum ortamında üretimi zordur. Eş tutan balıkların rengi koyulaşır. Düz yumurta dökerler. Yumurta dökecekleri alanı ağızlarıyla temizlerler. Ardından 1000 – 1500 adet yumurtayı buraya bırakırlar.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

23 – 27 derece sıcaklık aralıklarda rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve canlılar durgunlaşır. Yaklaşık 35 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 500 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Yumuşak ve sert sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu canlıların yanında beslenecek olan canlıların da mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 5.5 ve 7.5 arasında olmalıdır. Canlıların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments