Pürüzsüz Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Cildimiz gün içinde bir çok dış etkene maruz kalmaktadır. Güneş ışınları, toz, kir ve mavi ekran bu dış etkenlerden bazılarıdır. Sürekli olarak maruz kaldığımız bu etkenler cildimizde bozulmalara ve erken yaşlanmalara sebep olmaktadır. Her ne kadar koruyucu ürün kullanırsak kullanalım cildimiz maruz kaldığı etkenler sonucu parlaklığını ve canlılığını yitirmekte pürüzsüz görünümünden uzaklaşmaktadır. Bu yüzden yapılacak en doğru uygulama cilt bakımıdır. Cilt bakımı ile birlikte zararlı etkiler cildimizden arındırılmakta daha genç ve sağlıklı bir görünüm elde edilmektedir. Peki pürüzsüz bir cilt için neler yapılmalıdır? ve hangi cilt bakım yöntemleri uygulanmaktadır?

 Pürüzsüz Bir Cilt İçin Neler Yapmalıyız?

Su içmek

Her şeyden önce bol su içmek hem vücudumuz hem de cildimiz için en önemli unsurlardan bir tanesidir. Su içmek vücudumuzun dengesini sağlarken cildimizdeki nemi arttırarak ona parlaklık ve canlılığını geri kazandırmaktadır. Ancak bol su içmek bazı insanlar için zorlayıcı olabilir. Bu yüzden suyunuza ilave edebileceğiniz limon, tarçın, maydanoz ve zencefil gibi bitkiler hem suyunuzu tatlandıracak hem de detoks etkisi yaratarak cildinizdeki gerginliği almış olacaktır.

Koruyucu Krem Kullanmak

 

Koruyucu etkilere sahip kremler cilt bakımına yardımcı bir başka unsurdur. Güneş ışınları belli bir ölçüde cilde yararlı olsa da uzun süre maruz kaldığımızda cildimize büyük zararı dokunmaktadır. Aynı zamanda televizyon, bilgisayar ve telefonlardan yayılan mavi ışıklar ciltte bozulmalara, döküntülere ve kurumalara sebep olmaktadır. Bu yüzden kullanacağınız kremler zararlı ışınlardan sizleri koruyarak, cildin pürüzsüzlüğünü ve canlılığını geri kazandıracaktır.

 Cilt Temizliği

Cilt temizliği cilt bakımı için en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Cildimiz gün içinde havadaki toza ve kire maruz kalmaktadır. Bu yüzden dışarıdan eve geldiğimizde su ve temizleyici ürünler kullanarak tozdan ve kirden cildimizi arındırmak ve yapacağımız peelinglerle gözeneklerimizin açılmasına yardımcı olmak cildimizin nefes alması için büyük önem taşımaktadır.

Cildi Nemlendirmek

Cilt bakımı yöntemlerinden birisi de cildin nemliliğini korumasını sağlamaktadır. Cilde yönelik bütün olumsuz etkiler cildimizin nefes almasını zorlaştırmakta bu da cildin nem kaybetmesine sebep olmaktadır. Nemini kaybeden cilt parlaklığını da kaybetmektedir. Bu yüzden gece yatmadan önce mutlaka cilde ihtiyacı olan nemi sağlamak ve gece kremleri gibi yoğun cilt bakım ürünleri kullanmak önemlidir. Böylelikle cildimiz ihtiyacı olan neme doyarak canlılığını korumaktadır.

 0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments