Puntius fasciatus (Kavun Barbus)

Puntius fasciatus (Kavun Barbus), coğrafi kökeni Asya olarak bilinen bir türdür.  Kendi türleri ile birlikte zaman geçirmeyi severler. Bu yüzden birden fazla bakılabilir. Akvaryumda bitkiler kullanırsa doğal bir görünüm elde edilebilir. Bunun yanında mutlaka saklanma alanları oluşturulmalıdır.

Puntius fasciatus Yaşam Alanı

Bitkili alanlarda yaşar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Sert bitkiler kullanılabilir. Akvaryumun orta alanda bulunurlar.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada  hem etçil hem otçul olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem canlının gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen balıklara karşı genellikle barışçıl sergilerler.  Kendi türlerine karşı ise barışçıldır.

Puntius fasciatus Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Erkek balıklar hem renkli olur hemde dişilerine oranla daha küçük ve ince yapılıdır. Dişiler ise özellikle karın kısmı daha şişkin bir yapıya sahiptir. Özellikle üreme dönemlerinde dişilerin karınları daha şişkin olur.

Düz yumurta döken balıklardır. Çift ya da grup halinde üretilmesi mümkündür. Zemine yakın bir alana ızgara konulursa yumurtaların diğer balıklar tarafından yenmesinin önüne geçilir. Böylece daha çok yavru alınabilir. Yumurtlama bittikten hemen sonra anaç balıklar akvaryumdan alınmalıdır. Akvaryuma metilen mavisi damlatmak bu aşamada faydalı olacaktır. Su değişimi düzenli yapıldığında yavrular çok hızlı gelişir.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

22 – 26 derece sıcaklık aralıklarda rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve canlılar durgunlaşır. Yaklaşık 15 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden büyük boyutlara sahip 200 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Yumuşak ve orta sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu canlıların yanında beslenecek olan canlınların da mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 6.0 ve 6.5 arasında olmalıdır. Canlıların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Osman
Osman
2 yıl önce

Rengi çok güzel