Psikolojiyi Etkileyen Unsurlar

Psikolojiyi Etkileyen Unsurlar , yaşamınızın her anına da etki edecektir. Bu unsurlardan önce psikoloji nedir bir bakalım. Psikoloji, eski zamanlarda araştırmacılar tarafından ruh bilimi olarak tanımlanmıştır. Ama psikoloji ruhu incelemek yerine merkezi sinir sistemine sahip varlıkların davranışlarını deney ve gözlem metotlarıyla inceleyen bir bilim dalıdır.  Davranış, içten ve dıştan oluşan uyarıcıları gözleyerek, inceleyerek ve ölçülebilen oluşmuş tepkilerdir. Günümüzde insan davranışları olumlu veya olumsuz etkilenir .

1)Psikolojiyi Etkileyen Unsurlar : Stres

Psikolojiyi Etkileyen Unsurlar

 

Psikolojiyi etkileyen unsurlar arasında olan stres , aklınıza gelecek ilk etmendir. Gün içerisinde her insanın belirli işleri  vardır. Bazen bu işler çok yoğun olur bazen de işin içinden çıkamayacağınız kadar karmaşık durumlarla karşı karşıya gelirsiniz. İşte bu zaman işin içerisine stres girecektir.  Stres arttıkça insanda endişe de artış gösterecektir. Böyle durumlarda ise insan hem mutsuz hem de karamsar olacaktır. Psikoloji de bu durumdan olumsuz etkilenme yaşayacaktır.

 

2) Çevresel Faktörler

Psikolojiyi etkileyen unsurlar

İnsanları etkileyen bir diğer psikolojik unsur ise çevre etmenidir. Çünkü yüzlerce insanla diyalog kurarız, sohbet ederiz. Çevre etmeninin içine ailemizi , arkadaşlarımızı veya bir sebepten dolayı iletişim kurduğumuz insanları alabiliriz. Bazı durumlarda ailemiz ve arkadaşlarımız fikirlerimizi beğenmeyebilir , kabul etmeyebilir böyle durumlarda psikoloji olumsuz etkilenirken etrafımızda kabul görmüş görüşlerimiz ve davranışlarımızı çevresel etmenler kabul edebilirler böylece psikoloji olumlu etkilenebilir. Mesela başka çevresel etmenlerden bir tanesi de gelişen dünyaya ayak uyduramayan insanlarda fikir ve kuşak çatışmaları da psikolojiyi etkiler . İnsanların içinde yani kalabalığın içinde  yalnızlık yaşayabilirler ve iç çatışmalara neden olur.

 

3)Psikolojiyi Etkileyen Unsurlar : Duygusal İlişkiler

 

Psikolojiyi Etkileyen Unsurlar

Psikolojiyi etkileyen unsurlar içinde ele alabileceğimiz diğer etmen duygusal ilişkilerdir. Birine güvenmek birine duygusal ilişki içinde bulunmak her insan için çok önemlidir. Bu duygusal ilişkiyi aşk olarak sevgi olarak nitelendiriyoruz. Bazı insanlar sevdikleri insanlara aşırı duygu yüklerler. Bu aşırı duygu yüklemeleri belli bir süre sonra psikolojik unsurlar arasında yerini alır.  Çünkü belli bir süre sonra bu aşırı duygular saplantılı olma durumunu ortaya çıkarır. Saplantılı davranışlarda insan, hem karşısındaki insanın hem de kendisinin psikoloji durumu olumsuz yönde etkileyebilir. Sürekli tartışma yaşamanıza neden olabilir. Tartışma sırasında iki tarafta mutsuz olur. Yeterli düzeyde duygusal ilişkiye yer veren insanların aralarında olumlu psikoloji oluşacaktır. Çünkü duygusal ilişkiler kontrol altına alındığı için mutlu anılara şahit olacaktırlar.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments