Psikolojik Tedavi Nasıl Sağlanır?

Psikolojik tedavi nasıl sağlanır, psikoterapi ya da diğer adıyla konuşma terapisi psikolojik açıdan kendini yeterli hissedebilmek, olumsuzluklarını dindirebilmek ya da ruh sağlığını korumak için uygulanmak istenen yöntemdir. Bu tedavi ilaç, fiziksel ya da psikolojik destek için yapılır. Yaşam kalitesini artırmak, amaçlarını ve hayallerini keşfetmesini sağlamak amacıyla yapılır. Terapi türleri:
1.Bilişsel Davranışçı Terapi

İnsan davranışlarını ve duygu değişimlerini incelenmesiyle yapılan terapi türüdür. Psikiyatrik bozukluk ve geniş çaplı sorunlar için en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Davranış tedavileri, davranış bozukluklarının analiz ve tedavilerine sistematik olarak uygulanışıdır. Davranış tedaviler doğrudan olumsuz davranışlar ve kaygıyla başa çıkmak üzerine odaklanır. Bilişsel teoriye göre çocukluk çağında ki öğrenilen şeyler temel düşünce ve inançların alt yapışını oluşturur. Yaşamın daha ileri dönemlerinde bireylerin yaşadıkları, kendilerini ve bulundukları dünyayı algılamakta şekillendirici için kullanılır. Davranış Bozukluğu, bireyin farkında olmadan olumsuz davranışlar içeriğindeki temel düşünceyle yaşanan olaydan sonra gerçekleşir. Tedavide kişinin bilgileri kullanılarak sıkıntı yaşanılan durumlarda başa çıkabilmeyi amaçlanır. Değişmesi için davranışın ev ödevleri ya da egzersizlerle tedavi uygulanır. Sıkıntıyı azaltmaya, düşünce tarzını değiştirmeye yeniden oluşturmayı hedefler ve sorunu çözmek için yeni stratejiler belirler.

2. Kişiler Arası Terapi

Psikolojik tedavi nasıl sağlanır en çok kullanılan yöntem Kişilerarası terapidir. Terapi  hastanın depresyonun oluşumunu sağlayan ya da kişilerarası ilişkileri anlayıp problemleri azaltmak için düzenlenen bir tedavi yöntemidir. Yapılan tedavilerde şimdiki zamanda yaşanılan problemlerin çocukluk zamanının tetikleyici durumu olabileceğini ya da direkt çocukluktan süregelen davranışlar sonucunda depresyon oluşabileceğini, kişinin beklentileriyle aldığı dönütler arasındaki uçurum farkların oluşmasıyla çelişkiye düşülür ve sorun gittikçe artar. Bu durumlarda kişinin olayları anlamasında yardımcı olunur. İletişimin artışı ile sorunlar azalır. Baş göstermelerde, yas olaylarında, başkalarıyla olan çatışmalar veya yeni rol ekleme ile oluşabilir.

3. Aile Terapisi

Kişilerin ailece içindeki uyumuna yardımcı olmak ve arda oluşan iletişim kopukluğunu gidermek için uygulanan yöntemlerdendir.

4. Sanat Terapisi

Kişinin içindeki duyguları sanat yoluyla dışa vurmaya yardımcı olur.

5. Psikoeğitim

Kişinin mental sağlığını korumak ve daha iyiye yönetmek için bilinçli olması için uygulanır. Psikolojik tedavi nasıl sağlanır düşüncesinin yollarının keşfi için alınan tedavidir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments