Psikolojide Bozulmalar Neden Yaşanır?

Psikolojide bozulmalar,  insanın doğasını tanımlamaya ve açıklamaya dönük bir çalışma alanıdır. Psikoloji bilimi, insanların davranışlarının ve zihinsel süreçlerinin bilimsel yöntemler kullanılarak incelenmesi olarak tanımlanabilir.  Davranışları, zihinsel süreçleri ve bunları etkileyen/bunlardan etkilenen etmenleri tanımlamak, nasıl oluştuğunu bulmak  ve nedenlerini açıklamaktır. Psikolojide bozulmalar neden yaşanır ,bozulmalar neden meydana gelmiştir sorularını araştırarak  bir anda nedensiz ortaya çıkmadığını, semptomları da rastlantı olmadığını öne sürmüştür.  Psikolojide bozulmalar travma, genetik ve çevresel etmenlerle ortaya çıkabilir.

 


Psikolojide Bozulmalar Neden Yaşanır?-Travma

Travmatik olayalar kişinin yaşamsal bütünlüğü tehdit eden ya da bozan olaylardır. Travmatik olaylar insan yapısı olduğunda kurban ve fail arasına olay geçer. Travmatik olayları olay doğrudan kişinin başına gelerek, kişi olaylara tanık olması ve yardım etmesiyle veya travmatik olayın sevdiği kişinin başına gelmesiyle oluşabilir. Bu olayda tarafsız kalmak imkansız gibidir psikolojide bozulmalar neden yaşanır, sorusuna da cevaptır . Travmatik olaylar sonrasında ya da sırasında kişiler etkilenerek  belli psikolojik bozulmalar yaşayabilir. Bazen travma tetikleyici özellik de oluşturabilir. Travmaya verilen yanıtlar yeniden yaşanma korkusu, kaçınma, ve artmış uyarılmışlık belirtileri oluşturabilir. Travmanın ortaya çıkması için belli bir yaş yoktur.

Genetik Etmenler

Bazı psikolojide bozulmalar genetik yapıyla ortaya çıkabilir. Psikolojik rahatsızlıkların DNA bölgesinde  oluşabileceği düşünülmektedir. Psikiyatrik hastalıklarla bağlantısı olan birkaç kromozom bozukluğu keşfedilmiştir. Psikiyatrik rahatsızlıklar açısından risk teşkil eden dört DNA bölgesi de keşfedilmiştir. Psikiyatrik hastalıklar  ille de ailemizde bu rahatsızlıklardan birine sahip ise bizde de olacağı anlamına gelmez. Çünkü her bireyde aynı şekilde olmayan birçok etken bulunmaktadır.

Çevresel Etmenler

Psikolojide bozulmalar neden yaşanır, sorusunun cevaplarından biri de çevresel etmenlerle oluşan bozulmalardır. Etkisi süregelen olayların çevresel etmenlerle daha fazla artması ya da tetiklenme sonucu su yüzeyine çıkmasıyla oluşur. İnsanlardaki sosyal ve kültürel beklentiler, toplumsal baskıyla oluşan rolün görevleri yerine getirmede zorlanma sebep olabilir. Bedensel mükemmelliği ve güzelliği dikte eden sürekli tanımlar bu sorunu güçlendirmiştir. Bazı fiziksel etkenlerde psikolojik  bozuklukları tetikleyebilir.  Yaşanılan doğal afetler, teknolojinin yaygınlaşması üzerine yaşanılan sanal alemde ortam kurmaya çalışarak kendi yaşadığı yeryüzünde yalnızlaşmakta çevresel etmenler arasına girer.

 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments