Procambarus clarkii (Kırmızı Bataklık Kereviti)

Procambarus clarkii (Kırmızı Bataklık Kereviti) , coğrafi kökeni Amerika olarak bilinen bir türdür. Gün boyunca kütük ve kayaların altında gizlenirler. Genellikle geceleri aktif olan canlılardır. Aşırı sıcak, düşük oksijen ya da orta derecede tuzluluk seviyesine uyum sağlayabilen dayanıklı canlılardır. Doğada ortalama 3 ile 5 yıl arasında yaşadıkları bilinmektedir. Orta ya da büyük kalıplara sahip balıklara av olabilirler.

Procambarus clarkii Yaşam Alanı

Bataklıkların  içerisinde ya da göllerde yaşar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Sert bitkiler kullanılabilir. Akvaryumun taban bulunurlar.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada etçil olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem canlının gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen balıklara karşı genellikle agresif tavırlar sergilerler. Özellikle hasta balıkları avlar. Kendi türlerine karşı ise orta derecede agresiftir. Diğer omurgasız canlılara karşı ise agresiftir.

 

Procambarus clarkii Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Erkek olanların yüzgeç ayakları daha sivri bir yapıdadır. Dişilerde ise daha oval bir yapı söz konusudur.

Yumurtlar iç döllenme ile döllenir. Yumurtaların sayısı dişinin boyutuna ve yaşına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Büyük ve tam olgunluğa erişmiş bir dişi 500 veya daha fazla yumurta üretebilir. Dişi yumurtaları karın bölgesine takın bir alanda yaklaşık 30 gün kadar taşır. Yumurtadan çıkan yavrular ise yaklaşık 2 ay boyunca anneleri ile birlikte kalırlar. Kendilerini koruyabilecek boyuta gelmeleri için ilk kabuk değiştirme sürecini atlatmaları gerekir.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

19 ile 25 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve canlılar durgunlaşır. Yaklaşık 12 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 80 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Sert ve orta sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu canlıların yanında beslenecek olan canlınların da mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 7.5 ve 8.0 arasında olmalıdır. Canlıların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments