Procambarus alleni (Mavi Kerevit)

Procambarus alleni (Mavi Kerevit) , coğrafi kökeni Amerika olarak bilinen bir türdür.  Oldukça akıllı bir tür olarak bilinir. Akvaryumda balıklara tuzak kurabilir. Gücünün yettiği ya da yetmediği her türlü balığa saldırmayı denerler. Özellikle canlı doğuran türleri kolayca avlayabilirler. Bu yüzden yavaş hareket eden canlılarla beslenmemelidir. Eski kabuklarını yemeleri için akvaryumda bırakılabilir. Normal yemlerin yanı sıra salatalık ya da haşlanmış sebze gibi besinler verilebilir.

Procambarus alleni Yaşam Alanı

Mevsimsel olarak kuruyan göllerde yaşar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Sert bitkiler kullanılabilir. Akvaryumun taban bulunurlar.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada hem etçil hem otçul olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem canlının gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen balıklara karşı genellikle agresif tavırlar sergilerler. Özellikle hasta balıkları avlar. Kendi türlerine karşı ise orta derecede agresiftir. Diğer omurgasız canlılara karşı ise agresiftir.

 

Procambarus alleni Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Erkeklerin kıskaçları daha uzundur ve daha renklidir. Dişiler erkek olanlara göre daha renksizdir.

Kur yaptıktan sonra çiftleşme gerçekleşir. Yaklaşık 50 adet yumurta oluşur ve koyu yeşil bir renkleri vardır. Dişi yumurtaları karnına takın bir bölgede taşır. Yumurtaların çıkması yaklaşık 30 günü bulur. Üremeleri yavruların hassas olmasından dolayı zordur. Kendilerini güvende hissetmeleri en büyük etkendir.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

18 ile 22 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve canlılar durgunlaşır. Yaklaşık 15 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 100 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Sert ve orta sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu canlıların yanında beslenecek olan canlınların da mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 7.5 ve 8.5 arasında olmalıdır. Canlıların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments