Portekiz Su Köpeği Bakımı Ve Özellikleri

Portekiz Su Köpeği, “Cao de Agua Portuguese” olarak da bilinir. Bunun yanında yaygın olarak kullanan isimleri “Portie”,”PWD”, “Water Dog” olarak sıralanabilir.  Oraya çıkış şekilleriyle ilgili birden fazla bilgi vardır. Portekiz’e 5. yüzyılda gelen Goth’lar yada yine Portekiz’e 8. yüzylda gelen Berber’lar ile birlikte bu bölgelere geldiği düşünülmekte ve kökeninin Asya olduğu bilinmektedir. Adından da anlaşıldığı üzere su odaklı işlerde kullanılırdı. Bakıl avlama  ve gemilere mesaj gönderme başlıca görevleriydi. Balık avlama tekniklerinin gelişmesi ile bu köpeklerin sayılarında düşüş meydana gelmiştir. 1930’larda Dr. Vasco Bensuade bu durumu düzelmek için çalışmalar yapmıştır.Portekiz Su Köpeği Karakter Yapısı

Çocuklarla, evde beslenen diğer canlılarla ve köpeklerle yeni arkadaşlıklar kurmayı sever. Zaman zaman kemirme davranışı gösterebilir. Bunun zarar verici olmaması için oyuncaklara ihtiyaç vardır. Etrafa karşı meraklıdır ve iyi bir bekçi köpeğidir.

Oldukça sosyal, arkadaş canlısı ve itaatkar bir karakteri vardır. Sahibine karşı fazlasıyla sadıktır ve bir kişiyle sıkı bağlar kurmayı sever. Rahatsız edici düzeyde havlama davranışı göstermez. Sesi çokça çeşitlilik gösterir. İçinde bulunduğu duruma göre çıkardığı sesler sıkça değişiklik gösterir. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments