Pomacea insularum – Bakımı Ve Üretimi

Pomacea insularum, coğrafi kökeni Brezilya olarak bilinen bir türdür.  Doğada çok çeşitli renkleri vardır. Oldukça iyi bir alg yiyicidir. Büyük balıklarla birlikte beslenmesi önerilmeyen canlılardır. Kabuklarının sağlıklı gelişimi için kalsiyum desteği sağlanabilir.

Pomacea insularum Yaşam Alanı

Yavaş akan derin suların içerisinde yaşar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Sert bitkiler kullanılabilir. Akvaryumun her seviyesinde bulunurlar.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada hem etçil hem otçul olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem canlının gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen balıklara karşı genellikle barışçıl tavırlar sergilerler. Kendi türlerine karşı ise barışçıldır. Diğer omurgasız canlılara karşı ise agresiftir.

 

Pomacea insularum Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Cinsiyet ayırımı spiral kısımlarına bakılarak yapılabilir. Daha koyu olanları dişidir. Aynı zamanda dişiler erkeklere oranla daha iri bir yapıdadır.

Üreme çiftleşmeden hemen sonra dişi salyangozun su seviyesinde bulduğu bir bir nesnenin üzerine yapışkan  yumurtaları bırakması ile gerçekleşir. Tek seferde 200 ya da 600 adet yumurta bırakırlar. Yumurtlar uygun sıcaklık sağlanmışsa belirli bir süre içerisinde çıkarlar. Yavrular çıktıkları zaman iyi beslenebilmeleri için bezelye gibi yumuşak sebzeler verilebilir.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

19 ile 30 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve canlılar durgunlaşır. Yaklaşık 4.5 – 10  santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 20 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Sert ve yumuşak sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu canlıların yanında beslenecek olan canlınların da mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 6.5 ve 7.5 arasında olmalıdır. Canlıların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Melih
Melih
2 yıl önce

Güzel bilgi