Planorbis rubrum (Ramshorn Salyangoz)

Planorbis rubrum (Ramshorn Salyangoz), coğrafi kökeni oldukça karışıktır. Bu yüzden net bir şey söylemek mümkün değildir. Genelde fazla üredikleri için akvaryumda istenmeyen canlılardır. Ancak artık yemleri yemeleri ve bakteri ya da mantar oluşumunun önünde geçtikleri için akvaryumda bakılmalasında fayda vardır.Planorbis rubrum  Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada hem etçil hem otçul olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem canlının gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen balıklara karşı genellikle barışçıl tavırlar sergilerler. Kendi türlerine karşı ise barışçıldır. Diğer omurgasız canlılara karşı ise agresiftir.

 

Planorbis rubrum Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Cinsiyet ayırımına ihtiyaç yoktur. Çünkü çift cinsiyetli canlılardır. Fırsat bulduklarında hızla ürerler. Hatta bu üreme aşırı şekilde gerçekleşebilir. Üremelerinin önüne geçmek için ya da sayıyı azaltmak için akvaryuma katil salyangoz eklenebilir. Ya da bezelye gibi sebzeler konularak üzerine gelen salyangozlar toplanabilirler. Ancak unutulmamalıdır bu canlılar besin buldukları sürece hızla çoğalmaya devam ederler. Bir süre sonra istenmeyecek kadar fazla olabilirler. Çift cinsiyetli olmalarından dolayı akvaryumda yalnızca 1 adet dahi olsa çoğalmaya devam edecektir. Ufak yavrularda beslenecek besin bulduklarında çok hızlı bir şekilde gelişim gösterir ve üremeye başlar. İstilacı bir tür olabilirler. Mutlaka sayısını sabit tutacak bir yöntem geliştirilmelidir.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

15 ile 26 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve canlılar durgunlaşır. Yaklaşık 4 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden ufak boyutlara sahip 1 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Yumuşak ve çok sert sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu canlıların yanında beslenecek olan canlınların da mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 6.0 ve 8.0 arasında olmalıdır. Canlıların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Melih
Melih
2 yıl önce

Yararlı bilgi.