Phractocephalus hemioliopterus ( Kırmızıkuyruk )

Phractocephalus hemioliopterus (Kırmızıkuyruk Kedibalığı) ,  coğrafi kökeni  Amazon ve Orinoco Nehri havzaları olarak bilinen bir türdür.  Büyük akvaryumlarda olukça hızlı gelişen balıklardır. Bu yüzden geniş akvaryumların tercih edilmesi gelişimlerini oldukça olumlu bir şekilde etkiler. Bunun yanında akvaryumda yapılacak dekorlar balıklara zarar verecek sivri uçları içermemelidir. Sık olarak yapılacak su değişimleri de balıkların gelişiminde önemli rol oynar.

Phractocephalus hemioliopterus Yaşam Alanı

Bitkili alanlarda yaşar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır.  Akvaryumun taban seviyelerinde bulunurlar. Genelde geniş alanlara ihtiyaç duyan balıklardır.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada  etçil olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem canlının gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Avcı bir balıktır. Bu yüzden kendi boyundan büyük türlerle bakılmalıdır. Akvaryumda beslenen balıklara karşı genellikle  barışçıl tavırlar sergilerler.  Kendi türlerine karşı ise orta derecede agresiftir. Rahatsız edileceği türlerle bakılmamalıdır.

Phractocephalus hemioliopterus Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Dışarıdan bakıldığı zaman dişi ve erkek balık arasında fark yok denecek kadar azdır. Ancak üreme dönemi yaklaştığı zaman dişilerin karnı yumurta topladığı için şişecektir. Aynı zamanda erkek balığın kırmızı olan kısımları daha belirgindir.

Düz yumurta dökerek üreyen türlerdir. Yumurtlamanın ardından yumurta bakımı yoktur. Bu yüzden uygun koşullar sağlandığı zaman yumurta döktüklerinde anaç balıklar akvaryumdan alınmalıdır. Akvaryumda üretimi çok zordur.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

21 – 27 derece sıcaklık aralıklarda rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve canlılar durgunlaşır. Yaklaşık 120 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden büyük boyutlara sahip 1200 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Yumuşak ve sert sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu canlıların yanında beslenecek olan canlınların da mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 5.5 ve 6.8 arasında olmalıdır. Canlıların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments