Periophthalmus argentilineatus (Çamur Zıpzıpı)

Periophthalmus argentilineatus (Çamur Zıpzıpı) , coğrafi kökeni   Batı ve Doğu Afrika, Japonya, Çin, Avuturalya, Hindistan, Madagaskar olarak bilinen bir türdür. Oldukça geniş bir alana yayılım göstermiştir.   Büyük akvaryumlarda olukça hızlı gelişen balıklardır. Bu yüzden geniş akvaryumların tercih edilmesi gelişimlerini oldukça olumlu bir şekilde etkiler. Buna bağlı olarak bulundukları akvaryumlar mutlaka düzenli filtre edilmelidir. Akvaryuma konulacak bitkiler balığa göre özenli seçilmelidir.  Küçük akvaryumlarda birden fazla erkek bakılması sorun yaratabilir.

Periophthalmus argentilineatus Yaşam Alanı

Sığ mangrove bataklıkları içerisinde yaşar.  Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır.  Akvaryumun orta seviyesinde bulunurlar. Genelde rahat edebilecekleri saklanma alanlara ihtiyaç duyan balıklardır.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada hem etçil hem otçul olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli canlı yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem canlının gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen balıklara karşı genellikle agresif tavırlar sergilerler.  Kendi türlerine karşı ise orta derecede agresiftir . Rahatsız edileceği türlerle bakılmamalıdır.

Periophthalmus argentilineatus

Periophthalmus argentilineatus Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Dışarıdan bakıldığı zaman net bir cinsiyet ayırımı yapılamaz. Ancak erkek balıklar üreme dönemi yaklaştığında saldırgan olurlar ve bölgelerini savunurlar.

Doğada oyuklara yumurta dökerler ve yavruları burada çıkar. Bu balıklar su yüzeyine çıkıp hava kabarcığı alırlar. Ardından bu hava kabarcıklarını oyuklara indirip serbest bırakırlar ve yumurtaları havalandırmış olurlar. Yavrular yaklaşık 5 gün içerisinde çıkar ve ilk 50 günlerini hem karada hem suda geçirirler.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

26 – 32 derece sıcaklık aralıklarda rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve canlılar durgunlaşır. Yaklaşık 15 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden büyük boyutlara sahip 150 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Orta ve sert sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu canlıların yanında beslenecek olan canlıların da mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 7.0 ve 8.5 arasında olmalıdır. Aynı zamanda tuzluluk oranı 1.005 – 1.015 arasında olmalıdır. Canlıların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments