Pembroke Welsh Corgi Bakımı Ve Özellikleri

Pembroke Welsh Corgi, Cardigan Welsh Corgi ve Schipperke yada Pomeranian ile çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmış bir ırk olarak düşünülmektedir. En küçük sürü köpeği cinsidir. İsmi İsveç’te cüce yada toplayıcı köpek olarak çevirilen “Cor gi” ve Galler’de ki Pembrokeshire’den alır. Avcı yada koruma köpeği olarak görev yapmaktayken sürü gütmesi için eğitilmiştir. 1920’li yıllara kadar gösteri köpeği olarak kullanılmıştır. 19434 yılında Cardigan Welsh Corgi ırkından ayrı bir ırk olarak tanımlanmıştır ve bu sayede popülerliği artış göstermiştir.Pembroke Welsh Corgi Karakter Yapısı

Ailesi ile sıkı bağlar kuran son derece enerjik bir köpektir. Cesur, zeki, uyanık ve öz güvenli bir yapısı vardır. Cardigan Welsh Corgi ırkına göre daha az agresif ve daha çok sakindir. Ara ara havlama davranışı gösterebilir. Bekçilik yönleri gelişmiştir. 

Herhangi bir şekilde saygısızlık görmediği sürece çocuklarla arası iyidir. Ancak bazı olumsuz durumlarda insanların topluklarını ısırdıkları bilinmektedir. Sosyalleşme doğru sağlandığı sürece kedilerle ve evde beslenen diğer hayvanlarla oldukça iyi anlaşırlar. Diğer hayvanlarla iyi anlaşmasına rağmen köpeklerle arası pek iyi değildir. Yabancılara karşı sürekli şüphe ile yaklaşırlar ve hırlama davranışı görülebilir. Bunun önüne geçmek için eğitim verilmesi gerekir. Birbirlerine karşı baskıcı tavırlar sergileyebilirler.

Zekası sayesinde eğitimleri oldukça kolaydır. Öğrenmeye istekli bir yapısı vardır ve kendisinden bekleneni hızlı bir şekilde anlayabilir. Çoban köpekliği ve çeviklik gerektiren sporlarda son derece başarılıdır. Kendiliğinden gelişen patilerini vurma davranışının önüne geçmek için yavru döneminde patileri sık sık tutulmalıdır.Bakımı Ve İhtiyaçları

Uzun, kalın, suya dayanıklı, sert ve düz tüylerden oluşan kürkü ve kısa tüylerden oluşan astar kürkü vardır. Omuzlarında diğer tüylerden oldukça yumuşak tüyleri vardır ve diğer bölgelerdeki tüylerden farklı bir yöne doğru uzar.

Ölü tüylerin ortadan kalkması için düzenli olarak taranması gerekir ve yalnızca gerekli durumlarda yıkanmalıdır. Vücut şekillerinden dolayı omurilik sorunları ve eklem rahatsızlıklarına yatkındırlar. Eğer ayakta dururken ayakları birbirine normalden yakın duruyorsa buda omurilik hastalıklarına sebep olabilir. Obeziteye de eğilimleri vardır ve ciddi sağlık sorunları ortaya çıkarır.  Bu yüzden beslenmesine özen gösterilmelidir ve egzersizleri aksatılmamalıdır. Dışarıda yaşayabilirler ancak yaşamını bahçede geçirmek yerine ailesinin yanında olmayı tercih eder.

Çok fazla enerjisi vardır . Bu yüzden fazlaca egzersize ihtiyaç duyarlar. Çeviklik eğitimlerinden veya atılan nesneleri yakalama oyunlarından  çok hoşlanırlar. Kısa bacak yapısına sahip olduklarından dolayı bir kaç metre yükseklikten dahi atlamaması gerekir. Uzun mesafe koşularda bu köpeklere göre değildir. Yeterli derecede egzersiz yaptıklarında apartman hayatını severler. Her türlü iklime uyum sağlama özelikleri vardır.

 0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments