Parosphromenus alfredi – Bakımı Ve Üretimi

Parosphromenus alfredi, coğrafi kökeni  Malezya  olarak bilinen bir türdür.  Genel olarak barışçıl bir türdür. Akvaryumlarında yaprakların kullanılması yavruların gelişimi için önemlidir. Çürüyen yapraklar yavrular için besin kaynağı olur. Akvaryumda mutlaka saklanma alanları ve gölgelik alanlar bulunmalıdır.

Parosphromenus alfredi Yaşam Alanı

Turba bataklıklarında yaşarlar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Bitki kullanılabilir. Taban ve orta seviyelerinde yüzerler.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada etçil  olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem balığın gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen diğer balıklara karşı genellikle barışçıl tavırlar sergilerler. Kendi türlerine karşı ise genelde barışçıldır .

 

Parosphromenus alfredi Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Dişiler erkeklerden daha iridir. Ancak erkekler doğada bulunan bir çok canlı gibi daha renkli ve gösterişlidir. Dişiler yumurta topladıklarında daha iri görünürler.

Üreme dişi balığın yumurta dökmesi ve erkek balığın bunları döllemesi ile sağlanır. Ardından erkek balık yumurtalar ile tek başına ilgilenir. Yumurtalarını mağaraların tavanına yapıştıran balıklardır. Belirli bir süre sonra yumurtalar çatlar ve yavrular serbest yüzüşe geçerler.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

22 ile 28 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve balıklar durgunlaşır. Yaklaşık 3 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 30 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Çok  ve yumuşak sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu balıkların yanında beslenecek olan balıklarında mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 4.0 ile 6.5 arasında olmalıdır. Balıkların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments