Pangasius sanitswongi (Challenger)

Pangasius sanitswongi (Challenger) ,  coğrafi kökeni Hindistan olarak bilinen bir türdür.  Büyük akvaryumlarda olukça hızlı gelişen balıklardır. Bu yüzden geniş akvaryumların tercih edilmesi gelişimlerini oldukça olumlu bir şekilde etkiler. Bunun yanında akvaryumda yapılacak dekorlar balıklara zarar verecek sivri uçları içermemelidir. Sık olarak yapılacak su değişimleri de balıkların gelişiminde önemli rol oynar.

Pangasius sanitswongi Yaşam Alanı

Nehirlerde yaşar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır.  Akvaryumun orta ve taban seviyelerinde bulunurlar. Genelde geniş alanlara ihtiyaç duyan balıklardır.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada  etçil  olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem canlının gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen balıklara karşı genellikle saldırgan tavırlar sergilerler.  Kendi türlerine karşı ise saldırgandır. Rahatsız edileceği türlerle bakılmamalıdır. Yiyemeyeceği balıklarla birlikte bakılmalıdır.

Pangasius sanitswongi Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Cinsiyet ayırımı yapmak neredeyse imkansız olan türlerden biridir. Dışarıdan bakıldığı zaman dişi ve erkek balık arasında fark yok denecek kadar azdır. Ancak üreme dönemi yaklaştığı zaman dişilerin karnı yumurta topladığı için şişecektir.

Düz yumurta dökerek üreyen türlerdir. Yumurtlamanın ardından yumurta bakımı yoktur. Bu yüzden uygun koşullar sağlandığı zaman yumurta döktüklerinde anaç balıklar akvaryumdan alınmalıdır.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

24 – 27 derece sıcaklık aralıklarda rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve canlılar durgunlaşır. Yaklaşık 250 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden büyük boyutlara sahip 3000 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Sert ve orta sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu canlıların yanında beslenecek olan canlınların da mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 6.5 ve 7.5 arasında olmalıdır. Canlıların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments