Özgürlük. Özgür müyüz?

Özgürlük. Özgür müyüz?

Özgürlük Nedir? Özgürlük her hangi bir koşula bağlı kalmadan zorlamalar ya da kısıtlamalar olmaksızın yaşamak değil midir? Peki ama içerisinde yaşadığımız hayat ne kadar özgür sizce? Özgür olmak her sabah uyanıp aynı işe gitmek belirli saatlerde çıkıp eve gelip geriye kalan tüm zamanını da işin yorgunluğunu üzerimizden atmak mı? Her ne kadar her zaman özgür olduğumuzu düşünsek bile yaşadığımız her an bir şeylerle kısıtlanmak durumundayız. Bu bir çok durumda insanın doğasında olan sebeplerden kaynaklanıyor olsa da bunu biraz olsun değiştirmek bizim elimizde. Örneğin düşünelim bir şehre sizi bağlayan nedir? Aile, arkadaşlar, dostlar, çalışmak zorunda olduğumuz iş ya da aklınıza gelen diğer sebepler.Ama bu sebepler gerçekten özgür hissetmemize engel mi?

İçerisinde bulunduğu, yaşadığı hayatı elbette sevenleriniz vardır. Ben sadece daha fazlasını arıyorum. Aslında bu birazda içinizden gelen o kelimelere dökemeyeceğim şeyle alakalı. Ama yaşamını biraz daha güzelleştirmeyi düşleyen her insanın aklından şu düşünceler en az bir kez geçmiştir. ”Bir emekli olsam köye yerleşeceğim.”, ”Şimdi şurada olmak vardı..” bunlar biraz daha özgürlük arayışı değil mi? İçerisinde bulunduğumuz hayattan kaçmak istediğimizin ufak bir göstergesi sadece. 20 li yaşlarda olan her insanın aklında geçen bir şey basıp gitmek bunu neden 40, 50, 60 yaşımızda da yapamayalım ki? İçinizdeki özgürlük duygusunu bastırmaya çalışmak yerine serbest bırakın.Nasıl olur? Ne yaparım? Sorularını bir kenara bırakın ve içinizden geldiği gibi yaşayın. Kaç yaşınızda olursanız olun ufak dahi bir hayaliniz varsa asla peşini bırakmayın. En azından denemekte ne zarar gelir ki? Hiç bir şey için geç değil. Asala geç olmayacak. Bu gün ertelemeye çalıştığınız her hayal sizi bir parça daha mutsuzluğa itecek. Nerede yaşadığınızın, kim olduğunuzun hiç bir önemi yok içinizdeki çocuğu besleyin. İnsanların sizin için ne düşündüklerinin ne önemi var ki? Sadece kendiniz olun. O ne der? İnsanlar ne düşünür? Sorularınızı hayatınız boyunca kenara bırakın. Bırakın insanlar ne derse ne düşünürse düşünsün. Siz kendiniz olun. Ancak bu şekilde özgür olmayı damarlarınız da akan her bir kan damlasında dahi hissedebilirsiniz.
Severek Yapın.

Unutmayın her zaman içerisinde bulunduğunuz hayatı bir adım öteye taşımak sizin elinizde. Yaşadığınız bir günü dahi daha mutlu bir güne çevirmek sizin elinizde. Her ne yapıyorsanız yapın, ama severek yaptığınızdan emin olsun. Aslında en önemli konudur bu. Sevmeden yaptığınız her şey size bir kısıtlama gibi gelecek. Dolayısı ile özgür olmanın altın kuralını ”Kısıtlamalar olmadan yaşamak” daha en baştan kaybetmiş olacağınız. Çalıştığınız işi sevmiyor musunuz? Neden oradasınız? Ya da yaşadığınız yeri sevmiyor musunuz? Neden hala oradasınız? Dışarıda her zaman sizin için daha iyi bir seçenek olduğunu bilerek orada olmak her gününüzün biraz daha can sıkıcı olmasına sebep olacak. O yüzden durmayın sevmeden yaptığınız her şeyden hemen şimdi vazgeçin. İnanın dışarıda sizin vazgeçtiğinizi de severek yapacak birisi mutlaka var.  Eğer bir şey size engel oluyorsa her hangi bir sebep ne olduğunun hiç bir önemi yok. Sevmesem bile vazgeçemem demek yerine size engel olan bu sebebi severek yapacağınız şeyle bütünleştirmeyi deneyin.Neden olmasın ?

Bir çok insan yapamayacağına inanıyor ama neden olmasın ki? Denemeden asla inancınızı kaybetmeyin. Hatta denedikten sonra dahi kaybetmeyin. Çünkü istediğiniz şeyi başarmanın sadece bir yolu yok. Bir denemede başarısız olmanız diğer seçeneklerin de başarısız olacağı anlamına gelmez. Bu yüzden yapamayacağınıza değil başarabileceğinize inanın. Zaten inancınız sizinle olduğu sürece başarmak istediğiniz her şey bu gün olmazsa yarın mutlaka olacaktır. Kendinize her zaman sormanız gereken soru ” Neden olmasın?”.Unutmayın her zaman daha fazla özgür olmak, daha mutlu bir yaşam sürmek sizin elinizde. Bir gün daha zorlamalara dayalı yaşamak yerine o bir günü hayallerinize bir adım atmak için harcayın. Bundan öncesine takılı kalmayın. Bu günden sonrasını, şu saatten sonrasını hayatınıza daha fazla anlam katmak için harcayın. Unutmayın kimse olmak zorunda değilsiniz. Kimseye benzemek zorunda değilsiniz. Onlar yaptı diye sizde yapmak zorunda değilsiniz. Her zaman kendiniz olun. Her şeyle yaşamak istediklerinizle, başarmak istediklerinizle sadece siz olun. Daha iyisi her zaman sizin ellerinizde her zaman da sizin ellerinizde olacak.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments