OTONOM ARAÇLAR TOKYO ‘DA TEST SÜRÜŞÜNDE !

Teknolojinin durmak bilmeden hızla geliştiği günümüzde artık çıkan her yeni haber bizleri çok şaşırtmıyor olsa da otonom araçlar yani insansız araçlar dünyada yavaş yavaş yayılıyor ve bu yayılmaya bağlı olarak rekabette hızla artıyor.  Otonom taksi, Ağustos atı sonlarına doğru yaklaşık 2 haftalık bir süre boyunca Tokyo‘nun merkezinde test sürüşleri yapacak. Otonom taksi uygulaması 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları ‘ında tamamen kullanılmak isteniyor.

otonom araç testi
otonom araç

Bu tarz araçların geliştirilmesi ile rekabette giderek artıyor. Motor devlerinden olan General Motors, Waymo ve teknoloji devi olan Google, halka açık alanlarda test yapmaya başladılar ve geliştirmeleri hızla devam ediyor. Bunların yanı sıra Nissan ve DeNa ‘da Mart ayında Yokohama ‘da ufak bir gezi servisi için otonom araçları test ettiler. Japon hükumeti 2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde teknoloji ticaretinin artmasını arttırmak ve toplumunda gelişen sürücü eksikliğini gidermek için 2017 yılından itibaren halka açık yollarda otomatik sürüş yapan araçların test edilmesine izin vermekte.
Aracın test aşamasında müşteriler bir web sitesi aracılığı ile araca binmeye davet edilecek. Kapıların kilitlenmesi ve ödeme, akıllı telefonlara indirilecek bir uygulama ile gerçekleşecek. Araçta tüm bu süreç içerisinde bir sürücü ve asistan emniyet amacı ile bulunacak. Ancak sürüş ZMP sistemi kullanılarak otomatik olarak gerçekleştirilecek.

otonom araba testi
otonom arabalar

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments